Böbrek nakli alıcılarında ağırlık artışı ile beslenme, fiziksel aktivite ve immünosupresif tedavi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The relationship weight gain between nutrition, physical activity and immunosuppressive treatment in kidney transplantation recipients
- Tez No: 496940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Böbrek nakli alıcılarında ağırlık artışı ile beslenme, fiziksel aktivite ve immünosupresif tedavi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Bu araştırma prospektif bir izlem çalışmasıdır. 15 Ekim 2016-15 Nisan 2017 tarihleri arasında böbrek nakli uygulanan ve onamları alınan hastalar (n=51) araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler Anket Formu, İlk Kontrol (1. Hafta), 3. ay ve 6. ay İzlem Formu ile toplanmıştır. Hastalara her üç izlemde de Besin Tüketim Kayıt Formu ve Fiziksel Aktivite Kayıt Formu verilerek üçer günlük besin alımlarını ve fiziksel aktivite uygulamalarını kaydetmeleri istenmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SAS 9.4 programında yapılmıştır. Cinsiyet gibi iki kategorili değişkenler arasındaki karsılaştırmalarda Mann-Whitney U, yaş, meslek gibi üç veya daha fazla kategorili değişkenler arasında Kruskall-Wallis Varyans Analizi uygulanmıştır. Korelasyon analizi ve ki-kare analizi yapılmıştır. Çalışmada anlamlılık düzeyi 0.05 kabul edilmiştir. Bulgular: Böbrek nakli sonrası 3. ve 6. ay da ağırlık artışı vardır. Hastalar nakil sonrası ilk hafta, 3. ve 6. ay da besin ile aldıkları kalori miktarını ve fiziksel aktiviteyle harcadıkları enerji miktarını artırırlar. Besin alımı ile ağırlık artışı arasında pozitif yönlü orta dereceli (r=0.624); kortikosteroid miktarı ile ağırlık artışı arasında pozitif yönlü zayıf (r=0.281) bir ilişki saptanmıştır. Yaş, tacrolimus ve kortikosteroid miktarı ile harcanan enerji miktarı arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki (r=-0.196; r=-0.210; r=-0.220) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The relationship weight gain between nutrition, physical activity and immunosuppressive treatment in kidney transplantation recipients. Method: This is a prospective follow-up study. The patients whose consents were taken and who were kidney transplanted between 15th October 2016 and 15th April 2017 (n=51) were included in the research. The data were collected through Questionnaire Form, First Check, 3rd and 6th Month Follow-up Forms. Patients were handed out Food Consumption Registry Form and Physical Activity Registry Form in all three follow-ups and asked to report their food intake and physical activity practices for three days each. Statistical analysis of the data were made by SAS 9.4 programme. Mann-Whitney U and Kruskall-Wallis Variance Analysis were applied to the variables. Correlation analysis and chi-square analysis was used. The level of significance in the study was accepted as 0.05. Findings: In 3rd and 6th months of post-renal transplantation period there is an increase in weight. Patients increase the amount of calori through food and the amount of energy that they consume through physical activity in the first week and the 3rd and 6th months of post-transplantation period. A positive intermediate relationship (r=0.624) was identified between food intake and weight gain; however, a positive weak relationship (r=0.281) was identified between corticosteroid and weight gain. A negative relationship was identified between age, tacrolimus, corticosteroid and the consumed energy (r=-0.196;r=-0.210;r=-0.220).