Bölgesel düzenine ve Vestfalya devlet sistemine tehdit: Abhaz/Güney Ossetya ve Kosova bağımsızlık hareketlerinin karşılaştırmalı analizi
Challenge to the regional order and Westphalian state system: A comparative analysis of Abkhazian/South Ossetian and Kosovar secession
- Tez No: 497090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma birbirinden bağımsız ve nadiren bir araya gelen iki ilkeyi – bağımsızlık hareketleri ve bölgesel düzeni ele almaktadır. Çalışma, Vestfalya sistemin iki temel prensibi olan devlet egemenliği ve devletlerin iç işlerine karışmama açısından çok önemli değişiklikleri yaşayan dünya ve/veya bölgesel düzene vurgu yapmakta ve bu iki ilkenin iki ilkenin giderek ortadan kalkma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu iddia etmektedir. Vestfalya'nın iki prensibine yönelik tehdidin kökeni Birinci Dünya Savaşı sonrasında Woodrow Wilson'ın ortaya koyduğu“halk”lehine self determinasyon yani kendi kaderini tayin etme hakkı konusundaki görüşlerine dayanmaktadır. Buna rağmen bu kavram, 1960'larda dekolonizasyon ve 1990'lı yıllarda bağımsızlık hareketleri ortaya çıkana kadar göz ardı edilmiş gözükmektedir. Ayrıkçılığın bölgesel düzen üzerinde yarattığı etkileri incelemek amacıyla tez 1990'lı yıllarda Balkanlar'da Kosova'nın Sırbistan'dan ayrılmasını ve Kafkasya'daki Abhaz ve“Güney Oset”bölgelerindeki ayrılıkçı hareketleri ele almaktadır. Tarihsel geçmiş ve güncel gelişmeler üzerinden yapılan karşılaştırmalı analiz, ülke içindeki endişelerin uluslararasılaşmaya nasıl dönüştüğünü göstermektedir. Çalışmanın sonucu olarak, tarihsel bir trend olan bağımsızlık hareketlerinin aslında kısa ya da uzun vadeli bölgesel siyasi değişikliklerin oluşmasında bir neden olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to refer to the two independent and rarely-combined principles of secessionism and the regional order. The content of the work emphasizes the world and/or regional order that have undertaken very significant changes with regard to the two main Westphalian principles of state sovereignty and non-intervention. It argues that these principles appear to be on the bridge of the gradual disappearance. The challenges appeared qua the speeches of Woodrow Wilson aftermath the First World War (WWI) in favor of the“people”posing right to self-determination. The concept was neglected until the appearance of decolonization in 1960s and massive independence and secessionist movements in 1990s. Accounting the secessionism as a drive for changes in regional order the thesis makes assertions on 1990s - the Kosovar secession in the Balkans and the Abkhazian and“South Ossetian”secessionist aspirations in the Caucasus. As a result of comparative analysis of the historical background and the recent developments of these cases, the corollary of the study demonstrates the way how the question of domestic concerns becomes internationalized. As a result, it suggests that historically existing trend of secessionism, in fact, has a very significant impact that implicitly or explicitly drives to the maelstrom of either short or long-term regional political changes.