Türk medyasının Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerine yaklaşımının okurların tutum ve kanaatleri üzerindeki etkileri
The impacts of the Turkish media's approach towards Turkey-European Union relations on the readers' attitudes and opinions
  1. Tez No: 497089
  2. Yazar: HAKAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türk medyasının Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine dair yürüttükleri yayın politikalarının okurların tutum ve kanaatleri üzerinde nasıl etkileri olduğunu ortaya koymaktır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümü teorik olup, ikinci bölüm medya araştırması, üçüncü bölüm ise okur araştırması (uygulama) sonuçlarına dayanmaktadır. Birinci bölüm Avrupa kültürünün tarihi arka planından başlanarak, Avrupa Birliği'nin doğuşu, gelişimi, genişlemesi ve kurumları, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı alması, Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerinin tarihi gelişimi ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecine dair tartışmalara ayrılmıştır. İkinci bölümde Türk medyasının Avrupa Birliği ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine yaklaşımının genel bir tablosunu ortaya koymak amacıyla örneklem olarak seçilen Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sabah ve Türkiye gazetelerinin 2016 yılı boyunca konu ile ilgili köşe yazıları değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Üçüncü bölümde ise örneklem olarak seçilen 300 kişiye uygulanan anket araştırmasıyla okurların medya tercihlerinin Avrupa Birliği algılarını ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine yaklaşımlarını ne şekilde ve hangi ölçüde etkilediği, belirlenmiş temel ve alt hipotezler yardımıyla test edilmiştir. Çalışmanın sonunda medya ve okur araştırmasının çıktıları iletişim kuramları yardımıyla yorumlanarak, iletilerin okurların tutum ve kanaatleri üzerindeki etkilerine yönelik çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to display that how the policies that are carried out by the Turkish media on Turkey- European Union relations affects the attitudes and opinions of the readers on the issue. The thesis is consisted of three parts: First part of the thesis is theoretical, the second part based on the media research results and the third part based on the results of readers research (practice). In the first part, starting from the historical background of European culture, the European Union's foundation, development, expansion and institutions, the United Kingdom's decision to leave from the European Union (Brexit), the historical process of Turkey-EU relations and the debates about the process of Turkey's becoming a member of the EU issues have been addressed. In the second section, the newspapers that are chosen as samples, Cumhuriyet, Hurriyet, Milliyet, Sabah, and Turkiye newspapers' articles on the issue which have been published during the year 2016 are evaluated in order to display the overall picture that mirrors the Turkish media's approach towards the EU and Turkey-EU relations. In the third part, through the questionnaire research that is applied to 300 people chosen as the sample, it has been tested that how and to what extent the readers' perceptions of the EU and their attitudes towards Turkey-EU relations is affected by their media preferences with the consideration of some fundamental and sub-hypotheses. At the end of the study, the media and the reader research results are analyzed with the help of the communication theories, and some inferences are made towards the effects of the messages on the readers' attitudes and opinions.