Muhasebe hata ve hileleri ile muhasebe mesleğinde etik
Ethics in accounting mistakes and frauds with accounting profession
- Tez No: 497122
- Danışmanlar: DR. ARİF ENGİN ERGÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmanın amacı, muhasebe meslek mensuplarında hata ve hile eğiliminin nedenlerini araştırmak ve etik kavramını incelemektir. Çalışmada serbest muhasebeci, SMMM ve YMM'lerin hata, hile ve etik konusundaki tavırları ele alınmıştır. Öncelikle hata ve hile kavramları ayrı ayrı incelenmiş ardından etik konusu ayrıca açıklanmıştır. Çalışmada var olan durumu anlamak adına bir de anket düzenlenmiştir. Ankete katılan meslek mensupları örnekleminde bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak meslek mensuplarının tecrübelerinin, eğitim durumlarının hata ve hilede etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the reasons of mistakes and fraud of the people who are members of accountancy profession . In the study, the attitudes of the public accountants, independent accountant and financial advisors and the sworn financial advisors on the concepts of error, cheat and ethic were discussed. First of all, the concepts of mistake and cheating are examined separately and then the ethical concept is explained separately. A survey was also conducted to understand the situation in the work. It was intended to reach a conclusion through the sample of the members of the profession who participated in the survey. As a result, it has been determined that the professional experiences and educational state of the members of the profession have effects on mistakes and fraud.