Bor katkılı mezogözenekli fonksiyonelleştirilmiş sba-15 sentezi, karakterizasyonu ve katalitik uygulamaları
- Tez No: 497180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Artan sıkı çevre şartları ve ekonomik faktörler nedeniyle ayrıca etkin ayrılma, atıkların azalması ve ürünlerin basitçe saflaştırılması gibi özelliklerinden dolayı katı asit katalizörlerinin kullanımına büyük ilgi gösterilmektedir. Katı asit katalizörleri santrifrüj ve filtrasyon gibi geleneksel ayırma teknikleriyle kolayca reaksiyon ortamından ayrılabilirler ve tekrar kullanımları mümkün olduğundan ekonomik ve çevre açısından bir avantaj daha sağlamaktadırlar. Bu amaçla bor katarak hazırladığımız SBA-15' lere sülfonik asit fonksiyonel gruplarına sahip katı asit katalizörlerini elde etmek üzere uygun organoalkoksisilanlar eklenerek yeni bir katı asit katalizörünün hazırlanması amaçlanmaktadır. Böylelikle katı asit katalizör, yüksek kararlılık ve çok sayıda kuvvetli protonik asit bölgelerine sahip olacağından katalitik uygulamalarda seçimlilik ve aktiviteyi arttıracaktır. Sentezlenen katı asit katalizörleri FTIR, BET/BJH, SEM ve XRD metotlarıyla karakterize
Özet (Çeviri)
Due to the increasingly stringent environmental conditions and economic factors, great interest has also been shown in the use of solid acid catalysts due to their efficient separation, reduction of waste and simple purification of the products. Solid acid catalysts can be easily separated from the reaction medium by conventional separation techniques such as centrifugation and filtration, and provide an economic and environmental advantage as far as they are reusable. For this purpose, it is aimed to prepare a new solid acid catalyst by adding suitable organoalkoxysilanes to obtain solid acid catalysts having sulfonic acid functional groups of SBA-15 which we prepared by boron addition. Thus, the solid acid catalyst will increase selectivity and activity in catalytic applications since it will have high stability and a large number of strong protonic acid sites. The synthesized solid acid catalysts were characterized by FTIR, BET / BJH, SEM and XRD methods and were tested in the esterification reaction as catalyst.