Bulgaristan Vidin Eyaleti 168 numaralı Şeriyye Sicili (değerlendirme ve metin)
Bulgaria Vidin property 168 shares numbered (evaluation and text)
  1. Tez No: 497233
  2. Yazar: FATMA ESRA ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Bu tez çalışmasında Şer'iyye Sicillerine dayanılarak, Bulgaristandaki Vidin Eyaleti'nin merkez ile ilişkileri üzerine tarihsel süreçler, eski Türk kültürleri, Vidin'in Osmanlı'ya katılışı ve Vidin'in kat ettiği aşamalar periyotlar halinde incelenmek is-tenmiştir. Tez çalışmamda, Önce Şeriyye sicilleri üzerindeki çalışmaları okudum. Üze-rinde çalışacağım Sicil defterini traskribe ettim, bunu hazırlarken elbette zorlandım bu konuda karşılaştığın problemleri çok kişiden sorarak çözmeye çalıştım, elbette kolay olmadı. Özellikle yer adları terim, ıstılah ve kelimeler ile ürün isimlerini okumakta zorlandım. hukuki konuları kavrayıp çözmekte gayret sarf ettim. Sicil defterinin teknik ve içerik açısından bir değerlendirmesini yaptım ve bu-rada birçok konuya açıklık getirdim. Arkasından , Kayıtların bir özetini çıkardım ve bunu tezin içine traskribinden önce yerleştirdim. Hazırladığım traskribe metin tam olarak tezin içinde verilmiştir. En sona da Sicil Defterinin orijinalinden örnekler ekledim.
Özet (Çeviri)
In this thesis study and on the basis of the court records, the historical process-es on the relation of the Vidin province which is in the Bulgaria with the center, the old Turkish cultures, participating of the Vidin province to the Ottoman Empire and processes of Vidin province are desired to be examined in periods. When I studied my thesis, I've first read the studies on the court records, I've transcribed the record book on which I shall work and naturally I had difficulty in pre-paring this thesis. I have tried to solve the problems which I have encountered in this issue by asking many people and of course it was not easy. I especially found difficult to read names of places, words, technical terms and product names. I've endeavored to understand and solve the legal issues. I made an assessment of the register book in terms of technique and contents and I brought here clarified to many issues. Then, I've summarized the records and I put it into the thesis before its transcript. The transcript text which I prepared is given exact-ly in the thesis. At the end, I have added the samples from the original of the Registry Book.