Çocuk imgesinin dışavurumcu yaklaşımla resimsel olarak yorumlanması
Interpreting as a pictural with ekspressionist of aprroach of child's images
- Tez No: 497353
- Danışmanlar: DOÇ. OLCAY ATASEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kapitalist politikalar ve Endüstri Devriminin ilk toplumsal etkileri, 19.yüzyıl ve 20.yüzyılda Avrupa'da sosyolojik olarak sıkıntı ve bunalımlar ile ortaya çıkar. Bu durum karşısında, sanatsal alanda ilk tepkili tavır dışavurumcu sanat ile ortaya konur.Bunalımlı bir dönemin içinden çıkan dışavurumcu sanat o dönem içinde çocukların yaşadığı sorunları ve ruh durumlarını dolaysız ve yalın yalın bir gerçeklikle yansıtmıştır. Dışavurumcu sanatta,toplumsal sorunların çocuklar üzerindeki olumsuz etkisi gözden kaçmamıştır. Dışavurumcu sanatçılar güçlü bir duyarlılık ve toplumsal sorumlulukla, çocuk sorunlarını ve onların ruhsal durumlarını eserlerinde ifade etmişlerdir. Dışavurumcu sanatta, çocuk imgeleri incelenirken,konuya hem sanatsal hemde sosyolojik boyutuyla yaklaşmak gerekmektedir.Bu nedenle,dışavurumcu sanat yapıtlarında yansıtılan çocuk imgeleri, biçim ve anlayış yönünden geçmişteki sanat anlayışlarına göre farklılıklar gösterir.Günümüzde modern toplumun sıkıntıları içinde artan sorunların çağdaş anlamda sanatsal bir anlatımla yorumlanmasında, dışavurumcu sanat eserleri önemli bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Capitalist politics, and the first social effects of the İndustrial revolation emerge with discomfort and depression as a sociological in Europe in the 19 th. and 20 th. Centuries. Aganist this situation, the first reactionary attitude in artistic area is expressed in expressionist art. Ekspressionist art that gets rid of a depressed period has reflected the problems and moods that children experienced during this period with a direct and simple reality. The negative effect of social problems on children in expressionist art has been ignored. Ekspresyonist artists have expressed child's problems and their mental states in their work with a strong sense of sensivitiy and social responsibility. When children's images are examined in expressionist art, it is necessary to approach the subject both artistic and sociological dimension. So, children's images that reflected in expressionist art structures differ according to understanding of art in te past due to the form and understanding. The works of expressionist art are an important source in intempreted of an artistic expression in contemporary sense of increasing proplems in troubles of modern society today.