Diabetes Mellitus'ta glutatyon peroksidaz ve total antioksidan status tayini ve klinik önemi
  1. Tez No: 49737
  2. Yazar: FİLİZ KURUGÖL
  3. Danışmanlar: NEZAKET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET } Antioksidanlar ; okside olan substratlara göre çok daha az konsantrasyonlarda olmalarına rağmen, substratın oksidasyonunu önemli derecede geciktiren ve inhibe eden maddelerdir (22). Bunlar, oksidatif sekansın değişik seviyelerine etki gösterirler (21). Etkilerini; lokal oksijen konsantrasyonunu azaltarak, hidroksil radikallerini temizleyerek peroksidasyonun başlamasını engelleyerek, singlet 02 'yi baskılayarak ve temizleyerek, transizyonel metal iyonlarını bağlayarak, peroksitleri alkol gibi nonradikal ürünlere çevirerek, zincir oluşumuna neden olan radikallerle reaksiyona girerek gösterirler (22,33,38,47). Antioksidanlar, intrasellüler ve ekstrasellüler olmak üzere iki grupta toplanabilir. İntrasellüler olanlar içinde süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz en önemli olan enzimatik antioksidanlardır (22). Ekstrasellüler antioksidanlar içinde en önemlilerini, a-tokoferol, transferrin, haptoglobin, hemopeksin, seruloplazmin, albumin, askorbik asit, vitamin A, ürik asit ve ekstrasellüler süperoksit dismutaz olarak sayılabilir(22). Glutatyon peroksidaz, intrasellüler alanda, lipitleri peroksidasyondan koruyan en önemli antioksidan enzimdir. Eritrosit ve hepatositlerde tespit edilmiştir. Prostetik grubunda dört selenyum atomu içermektedir. 53İnsanlarda, eritrosit membranmı hemoglobinin neden olabileceği oksidatif etkilere karşı korur. Substratı basit bir tripeptit olan redükte glutatyondur. Bu substrat glisin, glutonik asit ve sisteînden oluşmuştur. Okside glutatyon ise iki tripeptitden oluşmuştur. Bunlar disülfit gruplarıyla bağlanmışlardır. Glutatyon peroksidaz, redükte. glutatyonu, okside glutatyona oksitleyerek H202 'yi yok eder. Aynı zamanda lipit hidroperoksitlerini de katabolize ederek peroksidasyonun yayılmasını önlemektedir (23). v Bu çalışmada; 50 NlDDM'lu ve 25 sağlıklı olguda plazma total antioksidan status (TAS) ve glutatyon peroksidaz (GPX) düzeyleri ölçüldü. Hastalar, regüle DM'lu, irregüle DM'lu ve retinopatili DM'lu olmak üzere gruplara ayrıldı.Sonuçları değerlendirerek, lipit peroksidasyonuna karşı gelişen antioksidan savunma sistemini göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY J Although antioxidants are found in lower concentrations in comparison with oxidized substrates, they -are substances that delay and inhibit the oxidation of substrates, to a great extent (22). There substances effect the different levels of oxidative sekans. They show the effects by reducing the concentrations of local oxygen, cleaning hydroxyl radicals, preventing the emergence of peroxidants, pressing and cleaning single 02 combining transmitter metal ions, transforming peroxides into such a product as alcohol and getting into reactions with radicals that cause chain formation (22,23, 38,47). Antioxidants fall into two groups: as intracellular and extracellular. Intracellular are the most important enzymatic antioxidants that contain superoxide dismutase, catalase and glutathion peroxidase(22). Amongst extracellular anti-oxidants, the mout important ones are «- tokoferol, transferrin, haptoglobin, hemopexin, seruloplazmin, albumin, ascorbic acid, Vit A, uric acid and extracellular superoxide dismutase(22). Glutathion peroxidase is the most important anti-oxidant enzyme which protects lipid peroxidation in the field of intracellular. It has been found in erythrocytes and hepatocites, and it contains four selenium atoms. 55Glutathion peroxidase protects also erythrocyte membrane in humans against the oxidative effects caused by hemoglobin. It's substrate is a simple tripeptite reduced tripepfste glutathion. This substrate consists of glisin, glutamic acid and sistein whereas oxidized glutathion consists of two tripeptits. They are combined with disulphide groups(23). Glutathion peroxidase annihilates H2O2 by oxidizing reduced glutathion with oxidized glutathion, and et the same time, prevents the spread of peroxidation, cataliztng lipid hydroperoxides(23). In this study, the levels of plasma total antioxidant status(TAS) and glutathion peroxidase (GPX) have been measured in 50 NIDDM and healthy control groups. The patients have been categorized into different three groups as those with regular, irregular and retinopathy DM; and in evaluating the results we have also tried to show the antioxidant defence system developing against lipid peroxidation. The GPX level has been found to be considerably lower in all control groups (P 0.05). We have intrepreted this phenomenon as the fact that other antioxidant agents may have increased in order to compansate the GPX levels that have decreased in patients with DM. 56