Hepatik iskemi-reperfüzyonda karaciğer ve akciğer myeloperoksidaz aktivitelerinin incelenmesi
- Tez No: 49736
- Danışmanlar: DR. FUAT BİNGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
VI- ÖZET Serbest oksijen radikalleri normal hücre metabolizması sırasında oluşmakta olup, bunların toksik etkileri çeşitli antioksidan sistemler tarafından ortadan kaldırılmaktadır. Süperoksit (CM), hidroksil radikali (OH*), hidrojen peroksit (H202) gibi reaktif ürünler hücre bileşenleriyle birçok reaksiyona girerek hücrelerin dolayısıyla dokunun tahribatına yol açarlar. Bakteri, virus, kemotaktik peptidler gibi ajanlarla nötrofillerin uyarılması akut inflamatuar olaya yol açar. Nötrofillerde“respiratory burst”adı verilen bir dizi kimyasal reaksiyonla serbest oksijen radikalleri oluşur. Myeloperoksidaz enziminin etkisiyle de hipohalöz asitler meydana gelir. Hipohalöz asitler ve serbest radikaller mikroorganizmalar için toksiktir. İskemi-reperfüzyon olayında iskemik dokuda ksantin oksidaz kaynaklı serbest oksijen radikalleri oluşur. Ayrıca iskemik damar endotelinden salman çeşitli mediatörlerin etkisiyle de nötrofillerin aktivasyonu gerçekleşir. Dokuda biriken aktive nötrofillerden salman reaktif oksijen metabolitleri ve hipohalöz asitler doku hasarını ilerletir. Ayrıca nötrofılik granüllerin boşalmasıyla ortama salman proteolitik yapıdaki enzimler de doku hasarına katkıda bulunur. İskemi-reperfüzyonda lokal organ hasarının yanında uzak organlarda da hasar oluştuğu kanıtlanmıştır. Uzak organ hasarının patogenezinde dokuya lökosit toplanmasının rolü üzerinde çalışılmaktadır. 36Bu çalışmada ratlarda oluşturulan hepatik iskemi-reperfuzyon modelinde, karaciğer ve akciğere nötrofil infiltrasyonunun bir göstergesi olarak, dokuda akciğer myeloperoksidazında Sham grubuna göre anlamlı bir artış saptadık (p < 0.05). 37
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Reactive oxygen radicals are produced by the cell even under normal circumstances, the toxic effects of which are prevented by the cells own antioxidant reserves. Superoxide (02“), hydroxyl radicals (OH*), hydrogen peroxide (H2O2) are the main components of free oxygen radicals and are capable of reacting with several cell constituents leading to the damage of the cell. Neutrophils are stimulated by bacteria, viruses and chemotactic peptides to create the acute inflammatory reaction. This is followed by formation of free oxygen radicals with a process called the ”respiratory burst". The resultant hypohallous acids and free radicals are toxic to the microorganisms. During ischemia and reperfusion free radicals are also produced by the enzyme xanthine oxidase. This is accompanied by the secretion of several mediators of neutrophil activation from vascular endothelium. The accumulated active neutrophil^ produce free oxygen radicals and hypohalous acids which contribute to increased damage of the tissue. Moreover, the degranulation of these neutrophills leave their proteolytic enzymes to the damaged tissue. It has been proposed that remote tissues are also affected with the ischemia and reperfusion the local tissue. The pathogenesis of this is said to be the leukocyte infiltration the remote tissue. In this study, we produced a hepatic ischemia-reperfusion model and demonstrated the activity of the myeloperoxidase as an indicator of leukocyte infiltration. 38We observed a significant increase in ischemia-reperfusion group compared to the in myeloperoxidase activity Sham group (p < 0.05). With our results, we propose further studies involving neutrophills and myeloperoxidase in order to highlight the mechanisrrr of the remote tissue damage during the ischemia and reperfusion of the local tissue. 39