Edirne ilinde tarımsal kaynaklı çevre kirliliğine çeltik üreticilerinin yaklaşımları
The approaches of paddy-producers to the environmental pollution from agriculture in edi̇rne
  1. Tez No: 497493
  2. Yazar: DUYGU YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA KONYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye çeltik tarımında Trakya bölgesi ilk sıralarda gelmektedir ve üretimin yarısından fazlasını karşılamaktadır (%55). Bunun yanı sıra Türkiye'nin çeltik ekim alanı 1 milyon 100 bin dekar olup bunun 600 bin dekarını Trakya bölgesi oluşturmaktadır. Trakya Bölgesi'nde ise çeltik üretimi ve ekilişi en fazla Edirne ilinde olduğundan dolayı, bu ürünün bölge ekonomisine yapacağı katkılar son derece önemlidir. Bu çalışmada, Edirne ilinde tarımsal kaynaklı çevre kirliliğinin çeltik üretimine etkisi ve üreticilerde bu yönde algı yaratma ve bilinç kazandırma araştırmanın temel amacıdır. Bu amaçla, Edirne İlinde tarımsal kaynaklı çevre kirliliğine çeltik üreticilerinin yaklaşımları ile tarım-çevre ilişkilerini tespit edebilmek için 166 üretici ile anket yapılmıştır. Anket yapılan üreticilerin %25,9'u çeltikten bekledikleri verimi aldıklarını belirtikten, %74,1'i çeltikten bekledikleri verimi alamadıklarını belirtmişlerdir. Çeltik üreticilerinin %17,5'i çevre kirliliği ve çevrenin korunmasında işletme sahipleri ve çalışanlarının eğitilmesi gerektiğini, %1,8'i işletmelerin teşvik edilmesi gerektiğini, %1,2'si okullarda çevre eğitimi verilmesi gerektiğini, %7,8'i basın ve yayın kuruluşlarında sıklıkla çevre konularına değinilmesi gerektiğini ve %71,6'sı da yukarıdaki bütün etkinliklerin yapılmasının uygun olacağını ifade etmişlerdir. Yaşanan bu sorunlara, toprak ve iklim şartlarına uygun yüksek verimli ve sertifikalı tohum kullanımı, gübrelemenin dikkatli yapılması ve uygun miktarda uygulanması, üretimin her aşamasında izlenebilirliğin sağlanması, yaygın eğitim ve yayım ile destekleme gibi çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Thrace region is placed on the top of paddy farming and covers the more than the half of paddy production, about 55 percent, in Turkey. Moreover, while the total cultivation sites of paddy are 1 million 100 thousand decreases in Turkey, 600 thousand decreases of them are constituted by Thrace region. As the utmost paddy production and planting take place in Edirne, the paddy is extremely important in terms of its contribution to the regional economy of Thrace. In this study, the main aim of this thesis is to create sensibility and consciousness on producers towards the impacts of environmental pollution from agriculture on paddy-production in Edirne. In this study, this study will rely on a questionnaire in order to determine the approaches 166 of paddy-producers on environmental pollution from agriculture and the relations among agriculture and environment in Edirne. While 25,9 percent of participants indicate that they get required rate of return form paddy-farming; 74,1 percent of participants comment the other way around. Furthermore, 17,5 percent of paddy-producers comment on the necessity of education towards both employer and employee about environmental pollution and protection; 1,8 percent of them on the necessity of encouragement of businesses; 7,8 percent of them on the necessity of addressing environmental issues media organs; and 71,6 percent of them on the requirement of all the topics mentioned above. As the conclusion of survey, participants offered using highly productive and certificated seeds, making careful and convenient fertilization, providing traceability in every phases of production, and supporting through education and publications against those problems.