Gökova Körfezinde dağılım gösteren ısparoz balığı [dıplodus annularıs (lınnaeus, 1758)]'nın sagittal otolitlerinin av-avcı ilişkilerinde kullanımı
On the use of saggital otolithes of annular seabream [(diplodus annularis (linnaeus, 1758)] from Gokova Bay in the prey-predator studies
- Tez No: 497492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Kasım-Aralık 2015 ayında Gökova Körfezi'nden 2-10 m arasındaki derinliklerinde artisanal balıkçı tekneleriyle avlanan Diplodus annularis (ısparoz) türünün (n=118) sagittal otolit morfolojisinin yanında, otolit ve balık boyu ile ağırlıkları arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Bireylerin total boyları, minimum 10,5 maksimum 18,0 ve ortalama 14,21 cm olarak bulunmuştur. Ağırlık değerleri ise 19,63-114,57 g arasında değişmektedir ve ağırlık ortalaması (±SS) 59,128 g (±28,607) g'dır. Boy-ağırlık ilişkisi denklemleri TA = 0,0058TB3,4429(R² = 0,9846) olarak hesaplanmıştır. Türün boy ve ağırlığı arasında kuvvetli bir ilişki olduğu görülmektedir. Regresyon katsayılarının % 95 güven aralıkları hesabı sonuçlarına göre [p
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between otolith heigth and fish height and fish weights were examined in addition to the sagittal otolith morphology of Diplodus annularis species (n = 118), hunted by artisanal fishing vessels at depths of 2-10 m from The Gokova Bay in November-December 2015. The total legth of the individuals was found to be minimum 10.5 maximum 18.0 and average 14.21 cm. The weigth values range from 19.63 to 114.57 g and the weigth average (±SD) is 59.128 g (±28.607) g. The legth-weigth relation equations are calculated as TW=0.0058TL3.4429 (R2=0.9846). It seems that there is a strong relationship between the legth and the weigth of the species. A positive allometric growth [A(+)] was found in the individuals according to the 95% confidence intervals of regression coefficients [p