On-chip antennas and PCB packaged phased-array radar receiver front-end at mm-wave frequencies
Milimetre-dalga uygulamaları için yonga-üstü antenler ve PCB paketli faz-dizinli radar alıcı ön-ucu
- Tez No: 497548
- Danışmanlar: Prof. Dr. İBRAHİM TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, yonga-üstü antenlerin tek bir RFIC radar yongasına ve alternatif olarak tel-bağlı 77 GHz otomotiv radar PCB/yonga paketi ön ucuna bütünleştirilmesi çalışılmış ve üretilmiştir. Tezin amacını karşılamak için, düz, L- ve T-tipi, LC balun devresine bütünleşik W-bant yonga-üstü şerit dipol antenlerin tasarımı ve uygulaması sunulmuştur. Yonga-üstü antenler ve balun devreleri, alt tabaka kaybını azaltmak için LBE modülü yardımıyla, IHP'nin 0.25 µm SiGe BiCMOS teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Antenlerin yerleştirilmesi ve ACP110-A-GSG-100 sonda ile ölçümlerin dikkate değer bir ölçüde etkilendiği gözlenmiştir. Bu nedenle, ACP probun etkisini modellemek için ağ çözümleyici kalibrasyonuna benzer bir yazılım kalibrasyonu yapılmış ve ardından modellenen bu prob-beslemeli antenlerin, anten yansıma katsayısı hesaplanmıştır. Son olarak, yonga-üstü antenlerin yüzey dalgalarından kurtulmak ve daha iyi dizi kazancına erişmek için PCB yama antenleri kullanılarak düşük maliyetli 77 GHz 4-elemanlı faz-dizinli radar alıcı ön-ucu modülü tasarlanmış ve üretilmiştir. Alıcı paketi, aktif faz kaydırıcı yongalarının tek katmanlı Rogers 3003 PCB paneline 77 GHz'te 7.5 dB'den daha az iletim kayıplı tel bağlaması kullanılarak bütünleştirilmesi ile gerçekleştirilmiştir; bu kayıplar LNA yongalarının kazancı ile telafi edilmiştir. Klopfenstein empedans uyarlamasından yararlanan özgün bir yöntem, yongadan PCB panele geçiş için eş düzlemli dalga kılavuzundan W-bant frekansında mikroşerit hatlara bağlamakta kullanılmıştır. Faz-dizinli alıcı ve pasif 4-elemanlı anten dizilerinin ölçülen kazançları karşılaştırılmıştır. Alıcı ve pasif dizi, 77 GHz'te 9.7 dBi ve 10.4 dBi maksimum kazançlara erişmiştir. Anten ışını ±30° döndürülebilir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, on-chip antennas for integration in a single RFIC radar chip and alternative wire-bonded PCB/chip package for 77 GHz automotive radar front-end are studied and manufactured. To meet the purpose of dissertation, design and implementation of flat, L-shaped and T-shaped W-band on-chip strip dipole antennas integrated with a LC balun circuit are presented. The on-chip antennas and the balun circuit are realized by using IHP's 0.25 µm SiGe BiCMOS technology with a localized back-side etch (LBE) module to decrease substrate loss. It has been observed that measurements are highly influenced by the antenna placements and the ACP110-A-GSG-100 probe. Thus, a software calibration is performed similar to a network analyzer calibration to model the effect of ACP probe, and then the antenna reflection coefficient is calculated using the modeled probe-fed antenna. Finally, a low cost 77 GHz 4-element phased-array radar receiver front-end module is designed and manufactured using PCB patch antennas to get rid of on-chip antennas surface wave and achieve better array gain. The receiver package is implemented by integrating active phase shifter chips on a single layer Rogers 3003 PCB board using ball-to-wedge bonding with insertion loss less than 7.5 dB at 77 GHz; this loss is compensated by the gain of chips' LNA. A novel method which exploits Klopfenstein tapering is used to connect coplanar waveguide to microstrip line at W-band frequency for chip to PCB board transition. The measured gains of the phased-array receiver and passive 4-element antenna array are compared. The receiver and passive array achieve the maximum gains of 9.7 dBi and 10.4 dBi at 77 GHz. The beam can be steered to ±30°.