Küçük hücre dışı akciğer karsinomlarının yapısal ve sitolojik özellikleri ile p53 ve ki-67 ekspresyonunun prognostik değeri
  1. Tez No: 497547
  2. Yazar: TUĞBA GÜRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARABAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada kanserden ölümlerin erkeklerde en sık, kadınlarda ise meme kanserinden sonra ikinci sık nedenidir. Tümörün evresi, prognozu belirlemede en önemli etmendir. Ancak aynı evredeki hastalarda bile sağkalım sürelerinin farklı olması nedeniyle, prognozu belirlemede ek belirteçlere ihtiyaç vardır. Bunlardan bazıları p53 ve Ki-67'dir. P53 akciğer karsinomlarında en sık mutasyonu saptanan tümör supresör gendir. Hücre siklus kontrolü, DNA tamiri, apopitoz, hücre yaslanması, anjiyogenez gibi önemli basamaklarda rol alır. Ki-67 proteini ise büyüyen ve çoğalan hücrelerde proliferasyon indeksini gösterir. P53 ve Ki-67 proteinlerinin KHDAK'lerindeki ekspresyonunun, tümörün klinikopatolojik özellikleriyle ilişkisi üzerine literatürde yayınlanmış çalışmalarda çelişkili sonuçlar mevcuttur. Çalışmamızda Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalına gönderilen akciğer rezeksiyon örneklerinde KHDAK tanısı alan 125 olgu incelenmiştir.OlgularDSÖ 2015 sınıflamasına göre yeniden değerlendirilerek tümörün histopatolojik alt tipi, evreleme kriterleri ve evresi, immunohistokimyasal olarak tümörde p53 ve Ki-67 ekspresyonu ile hastanın sağkalım bilgileri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Buna göre p53 ekspresyonu erkeklerde ve SHK'lerde daha yüksek oranda saptanmıştır. ADK'lerde ise derece II, derece I'e oranla daha yüksek saptanmıştır. Diğer parametreler ve sağkalım ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık içermediği görülmüştür. Ki-67 proliferasyon indeksi SHK ve BHNEK'lerde ADK'ye göre anlamlı derecede yüksek saptanmıştır. Ayrıca tümör evresi, tümör boyutu ve pT arasında pozitif bir ilişki saptanmasından dolayı, tümör prognozunu belirlemede kullanılabilecek parametrelerden biri olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer among the cancer deaths, it's situated on the first place in males and the second in females after breast cancer. The stage of tumor is the most important factor for determining prognosis. However, additional factors are needed for determining prognosis since the survival rates are different even in patients with the same stage of cancer. Some of them are p53 and Ki-67. P53 tumor suppressor gene mutation is the most common mutation in lung cancers. This protein takes place insome important steps such as cell cycle control, DNA repair, apoptosis, cell aging and angiogenesis. The Ki-67 protein shows the proliferation index in growth and proliferating cells. P53 and Ki-67 protein expression in NSCLC, conflicting results have been published in the literature on the relationship between the tumor studies with clinicopathological features are available. 125 patients lung resection specimens which were NSCLC diagnosed in Selcuk University Faculty of Medicine Department of Pathology between 2010- 2015. Patients were re-evaluated according to the WHO 2015 classification of histological tumor subtype and stage of staging criteria, the relationship between immunohistochemical expression of p53 and Ki-67 expression in tumor and patient survival data were investigated. Accordingly, p53 expression was found higher rates for males and SCC. In ADCs grade II was found higher degree than grade I.Other parameters and survival was observed with statistically significant differences in inclusion. Ki-67 proliferation index was significantly higher in SCC and LCNEC determined according to ADC. Also for determining a positive correlation between pT, tumor size and tumor stage, one of the parameters that can be used to determine the tumor was emphasized that prognosis.