Aktif ve remisyonda ülseratif kolitli hastalarda serum endokan düzeyi
Serum endocan levels in active and remicion ulcerative colli̇ti̇s diseases
  1. Tez No: 497592
  2. Yazar: GÖKHAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Giriş: Ülseratif Kolit (ÜK) kronik, tekrarlayıcı karakterde ve inflamasyonun kolon mukozasında sınırlı olduğu bir hastalıktır. Endokan ya da ESM-1 (endothelial cell specific molecule 1) ilk kez endotelyal hücre kültürlerinde bulunmuştur. Endokan anjiogenezis, lenfogenezis ve kanser gelişimde rol alan anahtar moleküllerden biri olarak tanımlanmıştır. İBH hastalarında serum endokan düzeyi, kanser hastaları ve sağlıklı kişilere göre yüksek bulunmuştur. Behçet hasta grubunda yapılmış olan başka bir çalışmada eklem tutulumu ve göz tutulumu olan hastalarda serum endokan düzeyi anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda ülseratif kolitte Endokan düzeyinin hastalık aktivitesi ve şiddeti ile korelasyon gösterip göstermediğini bulmayı amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmaya 52 si aktif, 52 si remisyonda olmak üzere 104 ÜK hastası ve sağlıklı gönüllülerden 52 kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan tüm hastaların anamnez bilgileri, yaş, cinsiyet, ESH, CRP, Hb ve WBC düzeyleri kayıt altına alındı. Çalışmaya alınan tüm ÜK hastalarında Truelove-Witts skoru, aktif ÜK hastalarında endoskopik Mayo skoru belirlendi ve kayıt altına alındı. Çalışmada elde edilen veriler kaydedildikten sonra, çalışmaya alınan tüm olgularda Endokan düzeyi ile yaş, cinsiyet, ESH, CRP, Hb, WBC arasındaki ilişki korelasyon analizi ile değerlendirildi. Sonrasında hastalar aktif ÜK(AÜK), remisyonda ÜK (RÜK), ve kontrol grubu (SKH) olarak 3 grupta değerlendirildi ve üç grup yaş, cinsiyet, Hb, ESH, CRP, WBC ve Endokan düzeyleri açısından karşılaştırıldı (Tablo 4). Takiben AÜK grubunda Endokan düzeyi ile yaş, cinsiyet, ESH, CRP, WBC, Hb, Truelove-Witts skoru ve Mayo skorları ve Kolon tutulum tipi arasındaki ilişki değerlendirildi (Tablo 5). Endokan düzeyinin belirleyicisini değerlendirmek üzere tüm hastalarda Endokan düzeyi ile ESH, CRP, WBC, Hb arasında regresyon analizi yapıldı (Tablo 6). Sonrasında aktif ÜK grubunda Endokan düzeyi ile ESH, CRP, WBC, Hb, Truelove-Witts skoru ve Mayo skoru arasında regresyon analizi yapıldı (Tablo 7). Sonuçlar: Endokan düzeyi ile ESH arasında anlamlı düzeyde pozitif korelasyon saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Ulcerative Colitis (UC) is a chronic, recurrent disease characterized by limited inflammation in the colon mucosa. Endocan or ESM-1 (Endothelial cell specific molecule 1) was first found in endothelial cell cultures. Endocan is defined as one of the key molecules involved in angiogenesis, lymphogenesis and cancer development. Serum Endocan levels in IBD patients were found to be higher than cancer patients and healthy subjects. In another study done in Behçet's patient group serum endocan levels were found to be significantly higher in patients with joint and eye involvement. We aimed to find out whether the ulcerative colitis endocan level correlated with disease activity and severity in our study. Materials and Methods: 104 UC patients, 52 of whom were active and 52 were in remission and 52 healthy person were included in the study as a control group. The history information, age, gender, ESR, CRP, Hb and WBC levels of all the patients studied were recorded. Truelove-Witts score for all UC patients enrolled in the study, the Mayo Endoscopic score in patients with active UC were identified and were recorded. After recording the data obtained in the study, the relationship between Endokan level and age, gender, ESR, CRP, Hb, WBC was evaluated by correlation analysis in all the cases taken for the study. Patients were then evaluated in three groups as active UC, remission UC and control groups and the three groups were compared in terms of age, sex, Hb, ESR, CRP, WBC and Endocan levels (Table 4). Subsequently, the relationship between endokan level and age, sex, ESR, CRP, WBC, Hb, Truelove-Witts score, and Mayo scores and type of colonic involvement were evaluated in the active UC group (Table 5). Regression analysis was performed between endocan level and ESH, CRP, WBC, Hb in all patients to evaluate the determinant of endocan level (Table 6). Subsequently, regression analysis was performed between endocan level and ESH, CRP, WBC, Hb, Truelove-Witts score and Mayo score in the active UC group (Table 7). Results: There was a significant positive correlation between endocane level and ESR (p 0.05).