Yavaş bilişsel tempo (sluggish cognitive tempo-sct)ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde diffusion tensor ımaging (dtı) görüntüleme bulgularının araştırılması
Evaluation of diffusion tensor imaging (dti) imaging findings in children and adolescents with attention deficit hyperactivity disorder and sluggish cognitive tempo-sct
  1. Tez No: 497603
  2. Yazar: GÜL ÜNSEL BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Giriş: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), dünya genelinde okul çağı çocuklarında %3-5 prevelansı ile en sık görülen psikiyatrik bozukluklardan birisidir (Polanczyk ve ark., 2015). SCT (Sluggish Cognitive Tempo-Yavaş Bilişssel Tempo); hayale dalıp gitme, uyanık kalmada zorlanma, enerjide düşüklük, kendi dünyasında yaşama, şaşkın görünümde olma gibi klinik belirtiler gösteren bir bilişsel uyarılma ve uyanıklık bozukluğudur. Daha önce SCT, DEHB'nin bir alt tipi olarak düşünülmüş olsa da yapılan son araştırmalar ayrı bir bozukluk olduğunu desteklemektedir. Amaç ve Yöntem: Çalışmamızın amacı SCT (Yavaş Bilişsel Tempo) ve komorbid DEHB tanılı olguların difüzyon tensör görüntüleme (DTG) bulgularını sağlıklı kontrollerle karşılaştırmaktı. Çalışmamıza 18 SCT-DEHB-Bileşik Tip, 24 SCT-DEHB-Dikkat Eksikliği Baskın Tip ve 24 sağlıklı kontrol olgusu dahil edilmiştir. DTG parametreleri olan Fraksiyonel anizotropi (FA), Aksiyel, radiyal ve mean diffüzyon (AD, RD, MD) parametrelerini elde edebilmek için tüm beyin beyaz madde yolaklarını değerlendiren Tract Based Spatial Statistics yöntemini kullandık. Ana hipotezimiz SCT olgularının DTG parametrelerinin sağlıklı kontrollere göre farklı çıkacağı yönündeydi.. Bulgular: Difüzyon Tensör görüntüleme bulguları açısından SCT komorbid DEHBDEB olgularında sağ ve sol serebral pedinkül, sağ ve sol internal kapsülün anterior ve posterioru, sağ forniks olmak üzere istatistiksel olarak anlamlı FA artışı tespit edilmiştir (P0.05). Tartışma: Çalışmamız SCT komorbid DEHB hastalarının sağlıklı kontrol grubu ile difüzyon tensor görüntüleme bulgularının karşılaştırıldığı ilk çalışmadır. Özellikle SCT semptomlarının baskın olduğu olguların seçildiği örneklem grubumuzda bu alanların SCT' ye özgü alanlar olabileceğini düşündürmektedir. DEHB olgularındaki yüksek oranda bildirilen SCT komorbiditesinin göz önüne alınmamasının DEHB ve DTG çalışmalarında elde edilen tutarsız sonuçlara etkisi olmuş olabilir
Özet (Çeviri)
Introduction: Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD) is one of the most common mental disorders of childhood with a worldwide prevalence around 3-5% in schoolaged children (Polanczyk et al. 2015). SCT (Sluggish Cognitive Tempo) is a cognitive arousal and alertness disorder that demonstrates clinical symptoms such as confused or seems to be in a fog, daydreams or get lost in his/her thoughts, underactive, slow moving or lacks energy and stares blankly. Most of the previous evidences suggest that SCT is a distinct disorder from ADHD. Objective and Method: The main goal of the current study was to compare diffusion tensor imaging (DTI) findings between Sluggish Cognitive Tempo (SCT) cases comorbid with ADHD and typically developing controls (TD). In this study, 18 SCT cases comorbid with ADHD-combine presentation, 24 SCT cases comorbid with ADHD-Inattentive presentation and 24 TD were evaluated. We applied tract-based spatial statistics to the DTI measures for obtaining fractional anisotropy (FA), axial, radial and mean diffusity (AD, RD, MD) to explore white matter differences for the whole brain. Our main hypothesis is that SCT cases will differentiate from TD in the diffusion tensor imaging findings. Results: Comparing SCT and ADHD-Inattentive presentation with TD, we detected increased FA in the bilateral anterior and posterior limb of internal capsule, bilateral cerebral peduncle and the fornix (p0.05). Discussion: We are not aware of any study that compared these results for SCT cases. Significant differences for the SCT cases may be a preliminary evidence that they have dis- tinct microstructure properties. For ADHD and DTI studies, evaluating comorbidity of SCT may decrease heterogeneity of the findings.