Konservatif tedavi edilen distal radius kırıklı hastalarda el ödemi üzerine interferansiyel akımın etkinliği
Effectiveness of interferential flow on handedness in conservative distal radius patients with conservative treatment
- Tez No: 497650
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÇALIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İFA'nın ödemi azaltıcı etkisi konusunda eldeki veriler oldukça azdır. Klasik kaynaklarda düşük frekanslarda verildiğinde (10Hz) kas stimulasyonu ile ritmik bir pompa etkisi görebildiği, ayrıca otonom sinirlerin etkilenmesiyle kan damarlarında permeabilite değişiklikleri olabildiği, dolayısıyla ödemin azaltılabildiği bildirilmektedir. Bu çift kör randomize kontrollü çalışmanın amacı distal radius kırığı sonrası elde gelişmiş olan ödem üzerine 30 dakikalık interferansiyel akım (İFA) uygulamasının etkili olup olmadığının araştırılmasıdır. Ek olarak İFA'nın ağrı ve el sıkma gücünde de etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The available data on the sedative effect of interferential current (İFC) is quite limited. It has been reported that in classical sources, when given at low frequencies (10Hz), a rhythmic pump effect can be seen with muscle stimulation, and that permeability changes in the blood vessels due to the influence of autonomic nerves, and thus the edema can be reduced. The purpose of this double-blind randomized controlled trial is to investigate whether 30-minute IFC is effective on edema developed after distal radius fracture. In addition, the effectiveness of IFC in pain and hand strength is assessed.