Kesintili ve kesintisiz egzersiz yöntemlerinin bilişsel işlevler, risk alma, çalışma belleği ve dikkat üzerindeki etkilerinin bilişsel testler ve işlevsel yakın kızılötesi spektroskopi ölçümü ile araştırılması
Investigation of continuous and interval exercises effects on cognitive functions, risk taking, working memory and attention, using cognitive tests and functional near infrared spectroscopy.
- Tez No: 497651
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN OĞUZ KOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Sedanter toplum yapısının yaygınlaşmasıyla birlikte kronik hastalıklardan korunma da dahil olmak üzere sağlıklı yaşam için düzenli fiziksel egzersiz daha da önemli hale gelmiştir. Egzersizin fiziksel işlevlerin yanında mental işlevlere de olumlu yönde katkı sağladığı bilinmektedir. Bu çerçevede, egzersiz seçiminde tüm vücut sağlığı için verimli yöntemlerin anlaşılması önem kazanmıştır. Çalışmamızda kesintili ve kesintisiz anaerobik eşik altında egzersiz yöntemlerinin bilişsel işlevlere olan etkileri, beyin prefrontal korteks oksijenlenmesi ile olan ilişkilerinin aydınlatılması ve hangi yöntemin daha verimli olduğunun bulunması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda yüksek düzeyde antrene olan sporculara farklı günlerde kesintili ve kesintisiz egzersiz uygulanmıştır. Kesintisiz egzersizde solunumsal anaerobik eşik yükünün %90'ına denk gelen güç çıktısıyla 20 dakika sabit yüklü egzersiz, kesintilide ise aynı yükle 4 set 5 dakika egzersiz ve aralarda 2 dakika 50 watt düzeyinde yükle-dinlenme şeklinde egzersiz yaptırılmıştır. Her egzersiz seansından önce ve sonra bilişsel işlevleri değerlendirebilmek için Stroop, PASAT ve BART testleri uygulanıp, tüm bu süreçte İşlevsel Yakın Kızılötesi Spektroskopi (fNIRS) ile prefrontal oksijenlenme düzeyleri ölçülmüştür. Stres etkisini görebilmek amacıyla egzersizlerin önce ve sonrasında kan ve tükürük örneklerinden kortizol seviyeleri ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmamızda aynı yük çıktısında yapılan egzersizlerden kesintisiz egzersizde algılanan zorluk düzeyi kesintili egzersizden yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Along with the more sedantary lifestyle, regular physical activity has become even more important for prevention from chronic diseases and for a healthy life. It is known that exercise contributes positively to mental functions as well as physical functions. In this context, understanding of efficient methods for whole body health has become important in the choice of exercise. We aimed to find the effects of continuous and intermittent exercise methods on cognitive functions under anaerobic threshold and the relationship with prefrontal oxygenation. Method: In our study, intermittent and continuous exercise was performed on different days by high trained sportsmen . In the continuous exercise, 20 minutes of constantly loaded exercise with power output equivalent to 90% of the respiratory anaerobic threshold load,and in the intermittent exercise 4 sets of 5 minutes of exercise at the same load and 2 minutes of 50-watt loaded rest exercise were performed . Stroop, PASAT and BART tests were performed to evaluate cognitive functions before and after each exercise session. Prefrontal oxygenation levels were measured with Functional Near Infrared Spectroscopy (fNIRS) throughout this period. Cortical levels of blood and saliva were measured before and after exercises to be able to see the effect of stress. Results: In our study, the level of difficulty perceived in continuous exercise was found to be higher than intermittent exercise (p 0,05).