Hipertansiyon tanısı alan bireylerin hipertansiyon bakımını değerlendirmeleri ile antihipertansif ilaç tedavisine uyumları arasındaki ilişki
The relationship between evaluation of hypertension care and adaptation to antihypertensive medication of individuals with diagnosis of hypertension
  1. Tez No: 497653
  2. Yazar: GÖNÜL KARA SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA HACIHASANOĞLU AŞILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı hipertansiyon tanısı alan bireylerin hipertansiyon bakımını değerlendirmeleri ile antihipertansif ilaç tedavisine uyumları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntem: Tanımlayıcı-ilişki arayıcı nitelikte olan bu araştırma Erzincan il merkezinde bulunan beş Aile Sağlığı Merkezinde Ekim 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini ilgili aile sağlığı merkezlerine herhangi bir nedenle başvuran hipertansif bireyler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş olup, araştırmaya alma ve dışlama ölçütlerini karşılayan 407 hipertansif birey alınmıştır. Veriler Hasta Tanılama Formu, Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği-Hasta Formu (KHBDÖ) ve İlaç Tedavisine Bağlılık/Uyum Öz-Etkililik Ölçeği Kısa Formu (İBÖS-KF) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmış ve hastaların kan basıncı, boy ve kilo ölçümleri yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada KHBDÖ puan ortalamasının düşük, İBÖS-KF puan ortalamasının ise iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine the relationship between evaluation of hypertension care and adaptation to antihypertensive medication of individuals with diagnosis of hypertension Method: This study, which is descriptive and correlational, was carried out in five Primary Care Clinics in Erzincan city center between October 2016 and February 2017. Research population was formed by hypertensive individuals who consulted relevant Primary Care Clinics for any reason. In the study sampling choice wasn't done and 407 hypertensive individuals, who met involvement and exclusion criterion, were taken into the study. The data was collected by using patient identification form, the Patient Assessment of Chronic Illness Care- Patient Form (PACIC) and the Medication Adherence Self-Efficacy Scale-Short Form (MASES-SF) by face to face interviewing method and blood pressure, length and weight measurements of the patient were taken. Findings: In the study it was identified that PACIC score average was low while MASES-SF score average was above average.