Emboli korumalı ve korumasız karotis arter stentlemenin kısa dönem sonuçlarının kıyaslanması
A comparsion of short term results between carotis artery stents with embolus protection devices and without embolus protection devices
- Tez No: 497700
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EKSİK, UZMAN ALİ RIZA DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Karotis arterlerin darlığı, serebrovasküler hastalıkların en önemli nedenlerinden biri olup inmelerin %20-25'inden sorumludur. Karotis arter stentleme işlemi karotis arter darlığı tedavisinde değeri zamanla artmakta olan önemli tedavi seçeneklerinden biridir. Son yıllarda çok sık kullanılmaya başlanılan emboli koruma cihazları ile stentlemeye bağlı işlem sonrası akut iskemik komplikasyonların azaltılması amaçlanmıştır. Maliyeti de son derece yüksek olan bu sistemlerin kullanılmasına rağmen, stentleme sırasında embolik komplikasyonlar halen olabilmekte ve literatürde rapor edilmektedir. Çok iyi uygulandığında dahi distal embolik komplikasyonların bildirilmiş olması da bu tekniğin kullanımı ile ilgili soru işaretleri oluşturmaktadır. Çalışmamızda semptomatik ve asemptomatik karotis arter stenti planlanan hastalarda koruma cihazı kullanılması ve kullanılmamasının prospektif bir çalışma ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza semptomatik ve asemptomatk ciddi karotis arter darlığı tespit edilen toplam 80 hasta dahil edildi. Bu hastalara karotis arter stentleme işlemi uygulandı ve işlem sırasında emboli koruma cihazı kullanılıp kullanılmamasına göre hastalar iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara işlem öncesi ve sonrası düffüzyon MR çekilerek yeni bir mikroemboli varlığı araştırıldı. Bulgular: Emboli koruma cihazı kullanılan ve kullanılmayan gruplar arasında 30 günlük geçici iskemik atak, strok, miyokart enfarktüsü ve ölümü içeren bileşik sonlanım noktası açısından anlamlı fark bulunmazken (p=0,673), sessiz iskemilere yol açan işlem sonrası diffüzyon MR da ki mikroemboli varlığı açısından cihaz kullanımı lehine anlamlı fark (p=0,027) gözlenmiştir. Sonuç: Emboli koruma cihazının kullanımı ile beklenenin aksine geçici iskemik atak, strok ve ölüm oranlarında azalma izlenmedi. İşlem sonrası mikroemboli varlığı açısından ise cihaz kullanımı avantaj sağladı. Tartışmaya son noktayı koymak için çok merkezli randomize çalışmalara ihtiyaç olsada uygun anatomik özelliklere ve plak yapısına sahip hastalarda karotis arter stentleme sırasında emboli koruma cihazlarının kullanımı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The stenosis of carotid arteries is one of the most important causes of cerebrovascular diseases and it accounts for 20-25% of the strokes. Carotid artery stenting is one of the increasingly important treatment options in carotid artery stenosis. Recently the wide use of embolic protection devices has decreased the incidence of acute ischemia which may occur as a complication during carotid artery stenting. Despite the use of these extremely costly systems, embolism during stenting are still present and reported in the literature. Being reported to the occurance of distal embolism even when perfomed well has resulted into questionable use of this treatment approach. The aim of our prospective study was to compare the use and non use of embolic protective devices in symptomatic and asymptomatic carotid artery stenting patients. Materials and Methods: Our study consisted of a total of 80 patients with symptomatic and asymptomatic severe carotid artery stenosis. These patients underwent carotid artery stenting and they were divided into two groups according to whether the embolic protection device was used during the procedure. The presence of microembolism was investigated by aid of diffusion MR that was taken before and after the procedure. Results: There was no statistically significant difference (p = 0.673) in terms of compound outcome point with 30-day transient ischemic attack, stroke, myocardial infarction, and death between the groups with and without embolism protection device, although there was a significant difference (p = 0.027) observed in terms of microembolism caused by silent ischemia detected by diffusion MR in favour of patients whose embolism devices were used. Conclusion: Contrary to what was expected with the use of embolism protection device, there was no decrease in transient ischemic attack, stroke and mortality rates. The use of the device was advantageous in terms of microembolism after the procedure.Although a multicenter randomized trial is needed to put the final point of discussion into consideration of the use of embolic protection devices, the use of these devices during carotid artery stenting in patients with arterial plaques and appropriate anatomical features may be considered.