Aktif izlem kriterlerine uygun olan prostat kanserli hastalarda biyokimyasal ve inflamatuvar belirteçlerin radikal prostatektomi sonrası öngörü değerinin araştırılması
Investigating post-prostatectomy prediction value of biochemical and inflammatory markers for prostate cancer patients who meet active surveillance criteria
  1. Tez No: 497704
  2. Yazar: CEM TUĞRUL GEZMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZDEMİR, DR. AYDIN İSMET HAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
VI. ÖZET Amaç:İnflamatuvar belirteçlerin ve AST/ALT oranının (De Ritis) lokalize prostat kanserli hastalarda aktif izleme uygun hasta seçimindeki yerini göstermek Gereç ve Yöntem: Ocak 2010-Haziran 2017 tarihleri arasında kliniğimizde aktif izlem kriterlerini karşılayan ve radikal prostatektomi yapılan 83 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı(PLR), platelet/hemoglobin(PLT/Hb) oranı, RDW ve AST/ALT oranıyla postoperatif sonuçlar retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: RDW, NLR, PLR ve PLT/Hb oranlarının upgrade ve upstage ile anlamlı ilişkileri yoktu. Hastaların radikal prostatektomi sonuçlarında 23(%27,7) hastada upgrade, 10(%12) hastada upstage, 29(%34,9) hastanın aktif izleme uygun olmadığı görüldü. Yüksek De Ritis oranı artmış upgrade, cerrahi sınır pozitifliği, lenfovasküler invazyonve aktif izleme uygun olmama ile anlamlı ilişkisi vardı. Sonuç:Bulgularımız preoperatif yüksek De Ritis oranının kötü patolojik sonuçlarla ilişkili olduğunu ve yüksek De Ritis oranının hastaları aktif izleme almada kullanılabilecek ucuz ve erişilebilir bir belirteç olarak kullanılabileceğini öneriyor.
Özet (Çeviri)
Purpose: To indicate the role of inflammatory markers and AST/ALT ratio (De Ritis) in patients with localized prostate cancer Material and Method: 83 patients in our clinic, who meet active surveillance criteria and have undergone radical prostatectomy between January 2010-June 2017, were included in our study. Preoperative neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), platelet/hemoglobin (PLT/Hb) ratio, RDW, and AST/ALT ratio, and postoperative results of patients were evaluated retrospectively. Results: RDW, NLR, PLR and PLT/Hb ratios did not have a statistically significant relationship with neither upgrade nor upstage. Radical prostatectomy results of patients revealed upgrade in 23 (27.7%) patients, upstage in 10 (12%) patients, and 29 (34.9%) patients were not suitable for active surveillance. High De Ritis ratio was significantly related to upgrade, positive surgical margin, lymphovascular invasion, and not being suitable for active surveillance. Conclusion: Our findings suggest that high preoperative De Ritis ratio is related to adverse pathological results, and that De Ritis ratio can be used as an affordable and attainable marker.