Kokusal uyandırılmış potansiyeller ve koku uyarımı ile elde edilen EEG değişiklikleri: Normal ve anosmik olgulardaki değeri
  1. Tez No: 49776
  2. Yazar: TANER ERİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışmada yaşlan 19-35 arasında değişen 11 kadın, 11 erkek toplam 22 olgu ile, 10'u anosmik, 2'si multipl skleroz, 4'ü epilepsili 16 olguda koku uyarımı ile EEG incelemesi yapılmış ve KUY'lar araştırılmıştır. EEG incelemesinde, kontrol grubundaki ve hasta grubundaki olgularda birer dakika koku uyaranı olmaksızın ve koku uyaranı verilerek EEG'leri çekilmiş ve kokusal uyaran olarak leylak kullanılmıştır. KUY incelemesi; 22'si normal, 9'u anosmik, 2'si multipl sklerozlu, biri epilepsili 34 olguda gerçekleştirilmiştir. Tarafimızca oluşturulan bir düzenek ile leylak kokusu verilerek, saçlı deriden uyandırılmış potansiyel kaydı yapılmış, değerlendirmede potansiyel başlangıç latansı esas alınmış, elde edilen değerler anosmili olgularla karşılaştınlmıştır. Çalışmamızda KUY başlangıç latansımn ortalaması 540,7 msn ve +2 SS ile üst sımr 627,1 msn olarak bulunmuştur. Anosmik olgularda KUY'lar büyük ölçüde (%66,7) elde edilemezken, EEG incelemelerinde de bu olgularda anlamlı değişme izlenmemiştir. Anosmik olgularda klinik muayene ve rutin incelemeler yanında, gelişmiş elektrofizyolojik incelemelerin de tam için yardımcı yöntemler olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 22 norma! adults (1 1 females and 1 1 males) whose ages were between 19-35 and 16 patients (10 with anosmia, 2 with multipl sclerosis, 4 with epilepsy), electroencephalography was examined and olfactory evoked potentials were researched. In the electroencephalography study, electroencephalography was recorded in control subjects and patients for one minute with olfactory stimulation and one minute without it. As the olfactory stimulus, lilac was used. Olfactory evoked potentials was studied in 34 subjects (22 normal, 9 with anosmia, 2 with multipl sclerosis, 1 with epilepsy). Using a system which was develop by us, lilac stimulation was given and evoked potentials were recorded from the scalp. In the evaluation, latency onset measured. The values obtained from the control subjects were compared with the values of anosmic patients. In our study, latency onset average was 540,7 msec, and the upper limit was found to be 627,1 msec, (with +2 SD) Olfactory evoked potentials could not be obtained in most of the patients with anosmia. No change was electroencephalography recording from these " subjects. As a result, it was concluded that advanced electrophysiological research could be used in addition to clinical examination and routine diagnostic methods. 52