Normal olgularda uzamış uyarımla yapılan akustik refleks adaptasyon testi sonuçları ve çeşitli nörolojik-sistemik hastalıklarda tanı değeri
- Tez No: 49777
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET İnsanlarda iskelet kaslarının en küçüğü olan stapes kası orta kulakta bulunur. Kulağa refleks eşiğinin üzerinde tek taraflı verilen ses uyaranı her iki stapes kasında da kasılmaya neden olur. Normalde kontrlateral stapes kası refleks eşiği 70-100 dB' dir. Bu eşiğin 10 dB üzerinde 10 sn süre ile ses uyaranı verilerek uygulanan konvansiyonel akustik refleks adaptasyon testinde normal kişilerde stapes kası reflekslerinde herhangi bir bozukluk görülmez. Bununla beraber refleks arkım bozan akustik nörinom, multipl skleroz, beyin sapı patolojileri gibi nörolojik hastalıklarda reflekste değişiklikler ortaya çıkar. Bu çalışmada, 6 miyasteni gravisli, 4 polinöropatili, 7 diabetli, 12 kas hastalığı olan olgu ile 30 normal olgu refleks eşiğinin 10 dB üzerinde ses uyaranı verilerek, 10 sn. lik konvansiyonel yöntem ve 120 sn. lik uzamış uyarımla yapılan akustik refleks adaptasyon yönünden araştırıldı. Olguların akustik refleks eşiklerine, orta kulak basınçlarına ve işitme eşiklerine de bakıldı. Miyastenik hastalar tedavi altında olmalarına rağmen diğer olgulara ve konrol grubu olgularına göre anlamlı bir şekilde, 6 olgunun 6'sında da refleks adaptasyon gösterdi ve bu olguların refleks eşikleride yüksek bulundu. Diabetli ve polinöropatili olgularda, literatürde yayın bulunamamasından dolayı karşılaştırma yapılamadı ve kontrol grubu olgularına göre anlamlı bir refleks adaptasyon meydana gelmedi. Bu testin tanısal değeri olmadığı düşünülmesine rağmen, polinöropatililerdeki yüksek refleks eşikleri dikkat çekici bulundu. Kas hastalıklarında, refleks adaptasyon sonuçlan çok değişken bulundu ancak refleks eşiklerinde bu grupta da yükseklik izlendi. Tam için kullanılabilir bir yöntem olup olmadığına karar verilebilmesi için daha fazla sayıda ve hastalık tiplerine göre ayrılmış hasta gruplarında çalışılması gerektiği düşünüldü. Sonuç olarak, uzamış uyarımla yapılan akustik refleks adaptasyon testinin özellikle miyasteni graviste, refleks adaptasyonu ve refleks eşiği yükselmesi yönünden tanı değerinin yüksek ve güvenilir olduğu, polinöropati ve kas hastalıklarında ise refleks eşiklerindeki yüksekliğin araştırılması gerektiği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY“The results of acoustic reflex adaptation test with prolonged stimulation in normal adults and its diagnostic value in some of the neurologic-systemic disorders”Stapes muscle is the smallest muscle in body and located in middle ear. When acoustic stimulus which is just above the reflex threshold given unilaterally, results with bilateral contraction. Normally, stapes reflex threshold is 70-100 dB higher than püre tone hearing threshold. When a acoustic stimulus, that is 10 dB higher than reflex threshold, is given for ten seconds in conventional acoustic reflex adaptation test, no deterioration has been observed in normal adults. But this has been a matter in some cases, such as acoustic neuroma, multiple sclerosis, brainstem tumors. Because all this diseases effect acoustic reflex arc. In this study, six myasthenia gravis, four polineuropathy, seven diabetes mellitus and twelve myopathic patients have been evaluated with a test battery which includes pure tone audiometry, impedance audiometry, acoustic reflex treshold and acoustic reflex adaptation test. Results of patient group have been matched with thirty normal adults group. Acoustic reflex adaptation test has been used in two different ways, first acoustic stimulation is given 10 dB higher than threshold for 10 seconds. And second, 10 dB higher than threshold for 120 seconds (prolonged stimulus). In all six myasthenia patients, although they were in remission, reflex adaptation have been observed. Also acoustic reflex thresholds were higher in these patients. No data have been found in literature dealing with acoustic reflex pathologies of diabetes and polineuropathy patients. Therefore it was impossible to match our results with other published data. In our series, no reflex adaptation have been occured in these patients but reflex thresholds were higher than normal adults. This may be useful for diagnosis of these patients. Also reflex adaptation results of myopathy group were so unremarkable but again reflex threshold were higher in this group. Usefulness of the test in diagnose of this disease needs to be tested in a well-defined large patient group. As a result, reflex adaptation test with prolonged stimulation is valuable in diagnose of myasthenia gravis with both reflex adaptation and reflex threshold elevation. Unfortunately more research is necessary in determining usefullness for polineuropathy and myopathy patients. 53