Cumhuriyet Dönemi etnografya çalışmalarına bir örnek: Ankara Etnografya Müzesi
An example of the Republican Period etnography studies: Ankara Etnography Museum
- Tez No: 497868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET AYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzecilik, Türk İnkılap Tarihi, Folklore, Museology, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Fransız ihtilali ile birlikte ortaya çıkan milliyetçilik akımı sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel hayatı etkilemiş ve şekillendirmiştir. Kültür bilimi olan etnografya da milliyetçilik akımından etkilenmiş ve şekillenmiştir. Etnografya gelişimini büyük ölçüde milliyetçilik sonrası oluşan ulus devlet anlayışına borçludur. Coğrafi keşiflerle birlikte yeni keşfedilen coğrafyaları ve toplumları kayıt altına alma ve kendisi üzerinden kıyaslama yaparak kendini yeninden inşa eden batı etnografyayı öteki üzerinden kimlik tanımlaması yapmıştır. Egemenliği altında birçok milleti barındıran Osmanlı imparatorluğunda milliyetçilik akımlarından etkilenmiştir. Osmanlı imparatorluğunun ekonomik ve siyasi olarak zayıflaması ile baş gösteren isyanlar milliyetçilik düşüncesinden fazlası ile etkilenmiş ve isyanlar sonrası kurulan yeni devletler ulus devlet anlayışı üzerine inşa edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğunu yaşatmak için düşünülmüş olan Osmanlıcılık ve İslamcılık düşünceleri imparatorluğun dağılmasına engel olamamıştır. Osmanlı Devletinin asli unsuru olan Türkler, İmparatorluk dağılınca Türk Milliyetçiliği ve Türk Ulusu anlayışı üzerine bina etmeye çalıştıkları Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk'ün işaret ettiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temeli Kültür olacaktır. Milli kültürü ve milli kimliği inşa ederken bilimsel alan Etnografya, Antropoloji ve Arkeoloji olacaktır. Tez konusu olan Ankara Etnografya Müzesi mimari ve içerik açsısından milliği temsil etmektedir. Yeni kurulan Cumhuriyetin yeni başkenti Ankara'da yapılan ilk müze binası milli bir mimari anlayışla yapılmaya çalışılmıştır. Cumhuriyetin ilk beş yılında yapılan Etnografya Müzesi milliyetçilik fikirleri öncülüğünde yapılmıştır. Osmanlı Devleti'nin parçalanmaya başlamasıyla daha sonra kurulan genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri ulus devlet fikri üzerine kurulmuştur. Bu fikrin gereği olarak da düşünür ve devlet adamları kurumları aynı doğrultuda tasarlamaya çalışmışlardır. Bu düşüncenin bir yansıması da Ankara Etnografya müzesidir. Tezimizde çok uluslu bir devlet Osmanlı Devleti'nin bakiyesi üzerinden ulus devlet fikri ile inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti'nin asli unsuru olan Türk milletine geçmişini ortaya çıkarma (tarih) ve milletin köklerini ortaya koyarak, ortak tarih ve kültür üzerinden mazi ve kader birliği düşüncesinin inşa edilmesi amacıyla Ankara Etnografya Müzesi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Etnografya çalışmaları incelenmiştir. Bu süre zarfında ülkemizde bu fikre hizmet eden kişi ve kurumlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rising ideology which is natioanlsm was born with french revolution and this ideology of nationalism made and effect to human of social, political, culturel life. This in addition, nationalism effect and give possitive wiev to Culturel science which is ethnography was developing process by means of nationalism. So nationalism and natioan state importan tru lebase on ethnograpy. Such that ethnograpy was development by nation state .during and after the Geographic aldis coveries lots of descried area. So that lots of society was chain by ethnography. Reviveing on eself of West state whic hanologize this proces s under fa vour of ethnograpy. This during the process was born sociali dentity. Ottomanempire has got lots of nation and culturel society. So nationalism effect to ottoman empire in terms of political and culturel social facts. Ottoman empire lose the power of economical and political due to nationalism, there are lots of insurrection in ottoman empire due to nationalism. After that collapsed to ottoman empire. After the emerging developments lots of establish a state. Thes states idea is Notion - state. Ottoman empire have got primary component whic is Turkis nation. So establish a state of turkish republic base field to turkish nation by M.Kemal Atatürk. This state's and Atatürk's idea which is nationalist make nationlist culture and nationalist identity. This ideas, foundign and search of science which during the Work scientific area are ethnography, anthropology, archaeology. Ethnography museum whic is thes is subject nationalist factin the sense of architecture and content. So, this matter ideas from thest and point of first build was Turkish ethnogrphy museum in the new which is Turkis state. This build ideasis national and culturel identity. This build was first five years of Turkish republic by state. The found nations of thev young Republic of Turkey was establis hed later the Ottoman Empire began to crumble was founded on the idea of the nation state. As thinkers and states men of this idea should have tried to design in stitutions in the same direction. A reflection of this idea is the Ankara Ethnography Museum. Thesis of US multinational state of the Ottoman Empire balance out the nation - state idea with the essential elements of the built Republic of Turkey history of the Turkish nation (date) creating and putting out the roots of the nation, in order to build a common history and the pastand fate of the union thought through culture Ethnographic studies have examined the legitimacy until today. During this time our country was mentioned in the people and institutionsh at serve this idea.