Balıkesir haddehanelerinde imal edilen inşaat çeliklerinin TSE normlarına uygunluğunun araştırılması
  1. Tez No: 4979
  2. Yazar: SARE GÜLAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Projenin hazırlanmasındaki amaç, inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan inşaat çeliklerinin Türk Standardlarına uygunluğunu kontrol etmek ve kaliteli çeliklerin üretimine yardımcı olabilmek için araştır malar yapmaktır. Bunun için önce haddeleme ve tavlamanın genel esasları teorik bilgi olarak aktarılmıştır. İkinci olarak ilgili TSE normları incelen miştir. Balıkesir'deki 13 haddehaneden alınmış olan çeşitli çaplardaki numuneler bu normlara uygun olarak muayene ve deneylere tabi tutulmuştur. Daha sonra TSE normlarmdaki sonuçlar ile deney sonuçlarının kar şılaştırıldığı sonuç bölümü ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to control the fitting with TSE of the steel used for construction of buildings and is to make research for aiding to product high quality steels. First of all general principals of rolling and heat treatment have been given as theoretical information. And then it has been inves tigated TSE standards. For this purpose samples have various diameters collected at 13 rolling-house in Balıkesir, have been tested according to this testing standards Then, this thesis has been finished by comparing the results coming from testing and standards.