Teknolojik gelişme sürecinde fonksiyonel-estetik ilişki açısından dokuma kumaşların tasarımı
  1. Tez No: 4978
  2. Yazar: BİNNAZ MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. RIFAT ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
?ÖZET Tezin ilk iki bölümünde dokuma kumaşların tarihsel geli şimi ve bütün endüstri ürünlerinde fonksiyonel-estetik ilişki incelenerek, bu açıdan etkili olan parametreler açıklanmıştır. Daha sonra dokuma kumaşların tasarımı üzerinde durulmuş, değişik kumaş yapıları hakkında bilgiler verilerek fiziksel ve estetik tasarım parametreleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde dokuma alanındaki teknolojik gelişmelerin dokuma kumaşlar üzerindeki etkileri fonksiyonel ve estetik iliş ki açısından incelenmiştir. Son bölümde teknolojik gelişme sürecinde fonksiyonel-este tik ilişki açısından dokuma kumaş tasarımı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In first two parts of the thesis, the historical develop ments of the woven fabrics and also the functional-esthetical relationship are examined. The effective parameters are also explained. Then the design of the woven fabrics are reviewed and physical and esthetical design parameters are studied by giving some explanation about the different fabric structures. In the third part, the effects of the technological de velopments of weaving on woven fabrics are examined depending on the relationship between functional and esthetics. In the last section, during the technological develop ments the design of the woven fabrics from the point of fuc- tional and esthetical relations are discussed,