Political football: Making football fandom a symbol of political dissent
Politik futbol: Futbol taraftarlığını politik bir muhalefetin sembolü yapmak
- Tez No: 497916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Türk siyasi tarihinin 2000'lerde gördüğü en büyük toplumsal hareket olan Gezi Hareketi'nde futbol taraftarlığının siyasileşmesinin rol ve etkilerini incelemeyi amaçlıyor. Bu hareket, Türkiye'nin en büyük ve birbirine düşman taraftar gruplarının da dahil olduğu çok farklı sosyal çevrelerden gelen birçok insanı bir araya getirdi. Taraftar grupları Gezi Hareketi boyunca bu insanları aynı siyasi amaç altında topladı ve birçok örgütsüz insanın kendilerine katılmasını sağladı. Bu tez, Gezi Hareketi'nde örgütsüz insanların siyasi güce karşı aynı şemsiye altında birleşmelerinin nasıl mümkün olduğunu ve futbol taraftarlığının bir siyasileşme kanalına nasıl dönüştüğünü sorguluyor. Bu anlamda futbol taraftarlığı bu hareketin ateşleyicisi olmadı ama Gezi Hareketi'ne hali hazırda katılan örgütsüz insanların politik muhalefetini yönlendirdi. Bu amaçla, sporu ya da özellikle futbolu halkın bir oyunu olarak gören, futbol taraftarlarının siyasi anlamda bir silahı olarak gören ve spora aşağıdan bakış açısıyla yaklaşan literatürden faydalandım. Ayrıntılı tarihsel arkaplan ve tüm dünyadan örnekler veren ve on iki yarı yapılandırılmış mülakat analizi yapan bu çalışma, Gezi Hareketi'nde futbol taraftarlarıyla beraber yer almış örgütsüz insanların ortak deneyimleri ve kolektif yorumlarını içeren geniş bir resim sunuyor.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role and effects of politicization of football fandom in the Gezi Movement, which was the biggest social upheaval of Turkish political history in the 2000s. This movement brought a lot of people from different backgrounds together, including dissident football fan groups of Turkey. These football fan groups united under the same political objectives and they attracted many unorganized people to join them in the Gezi Movement. This thesis scrutinizes how has it become possible for these unorganized individuals to unite under the same umbrella against a political power and how football fandom became a channel of politicization in the Gezi Movement. In a sense, football fandom was not the igniter of this movement, yet it channelled the political dissent of unorganized people who were already in the Gezi Movement. For this purpose, I mainly benefited from the literature approaching the sport from below, which takes sports or specifically football as the people's game and as a weapon of football fans in a political sense. Through giving a detailed historical background, through drawing examples from all over the world and through analyzing twelve semi-structured interviews, this study depicts a broad picture of common experiences and collective interpretations of unorganized people engaging with football fan groups in the Gezi Movement.