Regime change in early Hellenistic Athens
Erken Helenistik Dönemde Atina'da rejim değişikliği
- Tez No: 497917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezin amacı, yaklaşık iki yüzyıl süren siyasi istikrarın ardından, Büyük İskender'in ölümünden sonraki kırk yıl boyunca istikrarsızlıktan belini doğrultamayan Atina demokrasisinin yaşadığı krizin nedenlerini anlamaktır. Helenistik dönem Atina tarihi üzerine yapılan araştırmalar şehrin siyasi rejiminin bu devirde olağanüstü sıklıkta değişmesini sorunsallaştırmamıştır. Yazılı, epigrafik ve nümizmatik kaynakları kullanan bu tez ise söz konusu istikrarsızlığın sebebinin iç ve dış mihrakların, yani stasis (iç karışıklık) ve dış güçlerin müdahalelerinin, karşılıklı etkileşimi olduğunu öne sürmektedir ve bu etkileşimin ışığında stasis'in girift sebeplerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Kırk yıllık siyasi istikrarsızlıktan sonra gelen görece uzun soluklu demokratik istikrarla bir karşılaştırma yaparak, dengeli dış politika ve uzlaşma kültürüne dayalı geçmiş inşasının demokratik istikrara katkısını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis undertakes a causal analysis of the political instability that the Athenian democracy experienced during the four decades after the death of Alexander the Great. The frequency of changes in the city's political regime in this period has not received systematic treatment by scholars. Drawing on literary, epigraphic, and numismatic evidence, this thesis argues that the instability, so unusual after nearly two centuries of almost uninterrupted stability, resulted from the interplay between internal and external dynamics, i.e. stasis (civil strife) and foreign intervention. Stasis in Athens was the result of a combination of causes, including foreign influence and political culture. A comparison with the relatively long-lasting political stability that came after forty years of turbulence demonstrates that a balanced foreign policy and reconciliatory memory politics contributed to the stability of democracy.