Sosyal belediyecilik çerçevesinde engellilere sunulan hizmetler: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Services offered to the disabled in the context of social municipal work: Exsample of İstanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 497978
  2. Yazar: ÖMER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gelişen, büyüyen ve nüfusu sürekli artan Türkiye Cumhuriyeti'nde merkezi hükümet vatandaşlara sosyal politikalar bağlamında ne kadar hizmet vermek amacında ve gayretinde olsa da, bu hizmetleri yerel yönetimlere indirgemeden vatandaşların tamamına ulaşmasının çok güç olduğu açıkça ortadadır. Bu sebepten dolayı merkezi yönetim belediyelere gerekli desteği vererek vatandaşların ihtiyaçları ve sıkıntılarını gidermek hususunda yerel yönetimleri etkin bir şekilde kullanma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Sosyal belediyecilik bu noktadan sonra devreye girmektedir. Bu çalışmada, sosyal belediyecilik kavramı incelenmiş, sosyal belediyeciliğin işlevleri açıklanmış Türkiye Cumhuriyeti'nde sosyal belediyeciliğin tarihçesine değinilmiş, sosyal belediyeciliğin hukuki altyapısı açıklandıktan sonra engelli ve engellilik kavramları irdelenmiş, sosyal belediyecilik çerçevesinde engellilere sunulan hizmetler, merkezi ve yerel yönetimlerin sosyal hizmetlerinin yasal dayanakları üzerinde durulmuştur. Son olarak, sosyal belediyecilik çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin engellilere yönelik sosyal hizmetleri incelenmiş, sunulan hizmetlere dair değerlendirmeler, toplanan veriler ışığında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is crystal clear that in the Republic of Türkiye, which is developing, growing and with a constantly increasing population, even though the central government aims and strives to offer services in the context of social policies, it's hard to put into practice these services without the involvement of local administrations. That situation has created the exigency of central government's support to municipalities with respect to resolve the needs and problems of citizens. After that 'Social Municipalities' step in. In that study; the concept of 'Social Municipality', functions of 'Social Municipality', the short history of 'Social Municipality' in the Republic of Türkiye, legal groundwork of 'Social Municipality', concepts of disabled and disability, services offered to the disabled in the context of 'Social Municipality', legal foundations of central and local administrations' social services are examined and explained. Eventually in the context of 'Social Municipality' Istanbul Metropolitan Municipality's social services to the disabled is investigated and evaluations are made in the light of collected data.