Çevresel koşulların ve sentetik oksitosinin doğum sürecindeki hormonlara ve doğum eylemine etkisi
The effect of environmental conditions and synthetic oxytocin to the hormones in labour and birth process
- Tez No: 498035
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmada, stresin gelişmediği durumlarla, beklenmedik gelişen prenatal stresin oluştuğu durumların, verilen sentetik oktosinin ve çevresel koşulların doğumda etkili hormonlar üzerine ve doğum eylemi sürecine etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Yöntemve Gereç: 30 gebe Albino Sprague Dawley ırkından sıçanlar kullanılmıştır. Sıçanlar, kontrol grubu, stres grubu, zenginleştirilmiş çevreye sahip olan grup, sentetik oksitosin enjekte edilen grup, serum fizyolojik (SF) enjekte edilen grup olmak üzere beş gruba ayrılmışlardır. Stres grubuna günde üç defa değişken stress paradigması uygulanmıştır. Oksitosin enjekte edilen gruba gestasyonun 20-21. günlerinde sentetik oksitosin enjekte edilmiştir. Tüm sıçanlara son trimester da 5 dakika açık alan testi uygulanmıştır. Doğumun başlamasıyla birlikte kuyruk veninden kan alınıp, doğum eyleminde görevli 10 parametre değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde MedCalc Statistical Software version 12.7.7 programı kullanılmıştır. Normal dağılıma uymayan ikiden fazla gruba ait sürekli değişkenlerin karşılaştırması Kruskal Wallis testi ile yapılmıştır. Bağımsız ve normal dağılıma uygunluk göstermeyen iki değişkenin karşılaştırması Mann Whitney U testi ile yapılmıştır. Normal dağılıma uymayan iki sürekli değişkenin korelasyonu Spearman's korelasyon analizi ile yapılmıştır. Bulgular: Doğumlar saat 13:00 ile 17:30 arasında sıçanlar için gece gerçekleşmiş ve Gestasyon süresi 21-23 gün arasında değişmektedir. Hormonlar arası ilişkilerin gruplar arasında birbirinden farklı olduğu görülmüştür.kontrol grubundaki hormonlar arası ilişki fizyolojik süreçle benzer ilerlerkendiğer gruplarda bu durum farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, effects of; the cases that don't develop stress, conditions in which unexpected prenatal stress occurs, the given synthetic oxytocin and environmental conditions on birth hormones and on labour process are aimed to be researched. Materials and Methods: Rats from 30 pregnant Albino Sprague Dawley species were used for the research. Rats were were divided into five groups as; control group, stress group, group with enriched periphery, synthetic oxytocin injected group, physiological saline solution injected group. Variable stress paradigm was applied to the stress group three times a day. Synthetic oxytocin was injected to the oxytocin injected group on 20-21th days of gestation. All rats were subjected to an open field test for 5 minutes in the last trimester. Blood was taken from the tail vein at the beginning of birth, and 10 parameters involved in labour were assessed. The MedCalc Statistical Software program version 12.7.7 was used to evaluate the data. The Kruskal Wallis test was used to compare the continuous variables of more than two groups that did not meet the normal distribution. Mann Whitney U test was used to compare two variables that were independent and that did not fit normal distribution. Correlation of two continuous variables that did not fit normal distribution was done by Spearman's rho correlation analysis. Findings: Births occurred between 13:00 and 17:30 in the night for rats and gestation was ranged between 21-23 days. The rats gave birth in a crouching or sitting position. Interactions between hormones were found to be different among the groups. The inter-hormone interactions in the control group were similar to the physiological process, while in other groups, this situation varied.