Uzayan etkili preparatların hazırlanmasında ön formülasyon çalışmaları
- Tez No: 49804
- Danışmanlar: PROF.DR. TAMER GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
57 ÖZET Santral kas gevşeticisi olarak kullanılan klorzoksazon, benzoksazol türevlerinden olan bir ilaçtır. Literatürde bu maddenin uzayan etkili preparatlarının hazırlanmadığını gördüğümüz için çalışmalarımız bu yönde sürdürüldü ve klorzoksazonun matriks tableti hazırlandı. Direkt basım yöntemiyle üretilen matriks tabletler değişik ilaç: polimer: (laktoz) oranlarıyla hazırlanmış ve değişik tipteki Eudragitler kullanılmıştır (Eudragit RL 100, Eudragit RS 100, Eudragit S 100). Bu tabletlerin dissolüsyon çalışmaları enzimsiz suni mide ve barsak vasatlarında USP XXII de kayıtlı palet metoduna uygun olarak yapıldı. En ideal salıverilmenin 1:0.05:0.2 oranındaki etken madde: Eudragit RL 100: laktoz ile hazırlanan (Ki) matriks tabletlerinden olduğu bulundu. Elde edilen dissolüsyon sonuçları sıfırıncı ve birinci derece kinetiklere, (Bt)a, RRSBW, Hixon Crowell, Higuchi, Q/Vt ve Langenbucher eşitliklerine uygulanarak, ilacın salıverilmesinde en uygun kinetik model r2 metoduna göre enzimsiz suni mide ve barsak vasatlarında RRSBVV olarak bulundu. Etken maddenin % 63.2 sinin verilmesi için geçen süre mide vasatında 325 dakika, barsak vasatında ise 340 dakika olarak saptandı. Ayrıca ideal olarak seçtiğimiz Ki matriks tabletlerinde tablet kontrolleri yapılmıştır.56 1974 esas alınarak tablet ağırlık sapması, sertlik, çap-yükseklik, friabilite ve dezentegrasyon kontrolleri yapılmıştır. Ağırlık sapması ± 1.044 mg olarak bulunmuştur. Bu oran farmakope istekleri sınırları içerisindedir. Sertlik kontrolünde tabletler 0.5 monsanto dayanıklıkta bulunmuştur. Bu, tabletimizin normalden daha az dayanıklı olduğunu göstermektedir. Bu duruma tabletimizin çap/yükseklik oranının 6.5 olmasının etkisi olduğu açıktır. Çünkü normalden ince olan tabletlerin dayanıklılığı daha az olacaktır. Zaten friabilite neticelerinin de yüksek çıkmasının nedeni tabletin ince olmasıyla açıklanabilir, dezentegrasyon kontrolleri hem hazıladığımız Ki matriks tabletlerinde hem de ticari tabletler üzerinde yapılmıştır. Enzimsiz suni mide vasatında ticari tabletler 2 dakika içinde, Ki tabletleri ise yaklaşık 1 saatte dağılmışlardır. Bu da matriks tabletler ile normal tabletler arasındaki dezentegrasyon farkını açıkça belli etmektedir.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Chlorzoxazone is one of the derivatives of benzoxazole which is used as a central muscle relaxant. In the literature survey, no preparation of sustained release dosage form of this substance is found. For this reason, the study was continued in this direction and the matrix form of chlorzoxazone was prepared. The matrix tablets produced according to the direct compression method were prepared by different drug: polymer:(lactose) ratios and different types of Eudragits were used (Eudragit RL 100, Eudragit RS 100 and Eudragit S100). The dissolution of these tablets were studied in simulated gastric and intestinal media without enzyme by using the USPXXII Paddle Method. The best dissolution results were obtained from the matrix tablets (K-i) prepared with drug: Eudragit RL 100: lactose of 1:0.05:0.2 ratio. The dissolution test results were applied to the zero order, first order kinetics, (Bt)a, RRSBW, Hixon Crowell, Higuchi, GWt and Langenbucher equations. It was found that RRSBW model was the best method both for the simulated gastric and intestinal media without enzyme. According to this method for the simulated gastric medium it takes 325 minutes and for the simulated intestinal medium it takes 340 minutes for the release of % 63.2 of the drug. Also tablet controls were done on the ideal matrix tablets (Ki).