Peyzaj tasarımı ve planlaması ilkeleri yönünden Ankara-Esenboğa karayolu güzergahının değerlendirilmesi üzerinde bir araştırma
A Search on utilization of Ankara-Esenboğa state highway in respect to landscape representation and planning principles
  1. Tez No: 1197
  2. Yazar: JALE EMEKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN MEMLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
lii ÖZET Yüksek Lisans Tezi PEYZAJ TASARIMI VE PLANLAMASI İLKELERİ YÖNÜNDEN ANKARA-ESENBO?A KARAYOLU GÜZERGAHININ DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA Jale EMEKDAŞ Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı AnaMlim: Balı. Danışman : Doç.. Dr. Yalçın MEMLÛK : 1987, Sayfa : 205 Jüri : Doç. Dr. Yalçın IIELÎLÜK Doç. Dr. Nur SÖZEN Doç.Dr.Raci 3ADEKLİ Ankara-Esenboğa Havalimanı devlet karayolu 25 km. boyunca düzensiz konut alanları ve çeşitli sanayi kuruluşları arasında uzanan bir güzergahtır. Gerek sana yinin çekim gücü, gerekse Ankara'nın kuzeyinde başka ge lişim alanının olmayışı nedeniyle her geçen ğixıı yeni yer leşimlere açılarak kullanım yoğunluğu artmaktadır. Anka ra'yı diğer şehir ve ülkelere bağlamasıyla da önem arz- eden güzergahın peyzaj planlaması yönünden irdelenmesini amaçlayan -çalışmanın başında karayollarının ve karayolla rında peyzaj mimarlığı çalışmalarının tarihi gelişimine genel bir bakış yapılmıştır. Daha sonra karayolu-peyzaj ilişkisi ve planlama kriterleri üzerinde durulmuştur. A- raştırma konusu olan karayolunun plantasyon çalışmaları hem yetersiz hem de bir program içinde yapılmadığından fonksiyonel olmadığı gibi estetik bir özelliği de yok tur. Bu nedenle bu çalışma bizej karayollarımızın, diğer ülkelerin yüksek standartlı karayollarının niteliklerine sahip olabilmeleri için bu konuya gereken önemin verilme si gerçeğini ortaya çıkarmıştır. ANAHTAR KELİMELER t Karayolu, Peyzaj planlama ilkeleri, yol boyu gelişmeleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A SEARCH ON UTILIZATION OP ANKARA-ESENBO?A STATE HIGHWAY IN RESPECT TO LANDSCAPE REPRESENTATION AND PLANNING PRINCIPLES Jale EMEKDAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Yalçın MEMLUK 1987, Page : 205 Jury : Assoc. Prof.Dr. Yalçın MEMLÛK Assoc. Prof. Dr. Nur SÖZEN. Assoc. Prof. Dr. Raci BADEMLİ The state highway“between Esehboğa Airport and Ankara is a route which runs among unorganised/planned residential and industrial areas. Each following day, in parallel with the growth of these residential areas due to the attraction of industrialization and lack of other residential areas in the North of Ankara, the usage of this röad increases accordingly. In this study; which aims to emphasize the landscape planning of the ahove mentioned route that exposes and connects Ankara to other cities and countries; a general focus was condensed on the historical development of the landscape architecture of the highways. On following sections, the relations ”between highways and landscape all together with the planning criterias are discussed. Plantation studies of the road, which is the suhject of this research, is insufficient and since it is not-' completed within a frame of a program, it is neither functional nor has any esthetical features. Eor this reason,- this study emphasizes the fact that a real importance has to "be given to our highways if we want them to reach the standarts of the highways of the foreign countries. KEY WORDS : Highway, Principles of landscape planning, The development in the road side.