A parametric investigation on gate braced frames
Çaprazlı çerçeveler üzerine parametrik bir çalışma
  1. Tez No: 498065
  2. Yazar: DINDAR MOHAMMED SALEEM SADEEQ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, farklı eksantrisite parametrelerine ve konfigürasyonlara sahip olan kapı çapraz sistemleri ile iyileştirme öncesi ve sonrası çok-katlı betonarme binaların doğrusal olmayan davranışları üzerine yapılan parametrik bir araştırmanın sonuçlarını sunmaktadır. Kapı çapraz sistemi simetrik altı elemandan oluşmakta olup, her bir tarafta çerçevenin belirli noktasına bağlı üç elemandan teşkil edilmiştir. Bunlardan ikisi düz olmayan köşegen elemanken üçüncüsü bir taraftan gerili ve çerçevenin köşesine bağlanmaktadır. 2, 4, 6 ve 8 katlı vaka analizi yapılan yapılar aynı açıklık uzunluğuna (5.5 m) ve her durumda aynı kat yüksekliğe (3.3 m) ve aynı kat planına (3x3 açıklık) sahiptirler. Bu çalışmada, 0,2 ila 0,8 arasında değişen dört farklı eksantrisite parametresi ve çerçeve yüksekliği boyunca değişen sekiz farklı çapraz konfigürasyonu dikkate alınmıştır. Çapraz elemanlar sabit çap ve et kalınlığına sahip dairesel boşluklu kesit olarak seçildi. Toplam 132 çerçeve modeli (çaprazsız 4, çaprazlı 128) doğrusal olmayan statik itme analizi yapılarak incelendi. Karşılaştırmalı analiz, yapıların yanal yük taşıma kapasitelerinin, zemin katta çapraz içermeyen konfigürasyonlarda, 2 katlı binada mevcut binaya çok yakın olduğunu, ancak diğer durumlarda, eksantrisiteyi 0,8'den 0,2'ye düşürdüğümüzde inceleme yapılan yapıların sismik kapasitelerinde önemli derecede artışlar olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study reported the results of a parametric investigation on the nonlinear behavior of multi-storey reinforced concrete buildings before and after upgraded with gate bracing systems having different eccentricity parameters and configurations. Gate bracing system contains of six members that are symmetrical, and in each side, three members connected to the certain point in the frame bay were employed. Two of them were non-straight diagonal elements while the third one was stretched on one side and connected to the edge of the frame. The case study structures with 2, 4, 6, and 8 storey had the same floor plan (3x3 bays) having the same bay length 5.5 m and storey height 3.3 m for all cases. In the current study, four different eccentricity parameters ranged from 0.2 to 0.8 and eight different configurations of gate bracing over the frame height were introduced. Each bracing part was chosen as circular hollow section with the fixed diameter and wall thickness. A total of 132 frame models (covering 4 without bracing and 128 with gate bracing) were subjected to the nonlinear static pushover analysis. The comparative analysis showed that the lateral load carry capacity of the structure was very close to existing building in 2 storey building in configurations that had no brace in ground floor, but in other cases we noted that decreasing the eccentricity from 0.8 to 0.2 dramatically increased the seismic capacity of all case studied structures.