Orta Çağ'da Kıbrıs'ın siyasi,sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı
Political, socio-cultural and economic structure of Cyprus in Middle Age
  1. Tez No: 498078
  2. Yazar: BANU ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Akdeniz‟in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, Anadolu, Mısır ve Filistin bölgelerine hakim bir noktada bulunması ve Doğu Akdeniz ticareti bakımından önemli bir konumda bulunması nedeniyle tarih boyunca birçok devletin egemenliği altına girmiştir. Kıbrıs'a hakim olan devletler kendi kültürlerini de Ada‟ya getirmiş ve bütün bu kültürlerin birbiriyle kaynaşması sonucu Kıbrıs'a has bir kültür mozaiği oluşmuştur. Bu kültür mozaiği içerisinde Kıbrıs, her uygarlık tarafından birçok farklı isimle anılmıştır. Kıbrıs, farklı devletler tarafından el değiştirmiş ve her devletin yönetimde farklı sosyal, kültürel ve ekonomik katkıları olmuştur. Kıbrıs, ticaretiyle, şehirleriyle, limanlarıyla, Ada‟da yaşayan topluluklarıyla tam anlamıyla bir bütündür. Ada farklı kültürlerin egemenliğini ile bütünleşmiştir. Adanın yaşadığı olumlu ve olumsuz özellikler çalışmamızda geniş bir biçimde anlatılmıştır. Çalışmamızda Orta Çağ Kıbrıs'ı bütün yönleriyle ele alınmış ve geniş bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Cyprus which is the third largest island of the mediterranean, has been under the sway of many government since it is in a location that could control Anatolia, Egypt and Palestine and its location is an important factor for east mediterranean trade. Those civilizations who ruled over Cyprus also brought their own culture to the island and as a result combination of all these cultures Cyprus has aculturediversity which is unique to itself. Within this cultural mosaic, Cyprus has been known by every civilization with many different names. Cyprus has been changed by different states, and each state has had different social, cultural and economic contributions to the administration. Cyprus is a whole, with its trade, with its cities, its ports, with the communities that live in the island.The island is integrated with the sovereignty of different cultures.The positive and negative characteristics of the island are widely explained in our study.In our work, Medieval Cyprus is covered in all its aspects and has extensive information.