Uzatılmış etkili preparatlarda selüloz eter matriks sistemleri ile çalışmalar
  1. Tez No: 49808
  2. Yazar: ASLIGÜL KENDİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAMER GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Selüloz eterleri, metilselüloz ve hidroksipropilmetilselüloz Metosel ticari adı altında üretilirler. Metosel oral kontrollü ilaç salım sistemlerinde uzun yıllardan beri kullanılmaktadır, özellikle hidrofilik matriks sistemlerin hazırlanmasında, uzatılmış etkiyi sağlayan ajan olarak Metosel çok fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni de ucuz, inert olması ve otoriteler tarafından kabul edilmesidir. Model ilaç olarak seçilen propranolol hidroklorür, nonselektif p-blokör ajandır ve suda çözünür. Günümüzde antihipertansif, antianjinai ve antiaritmik olarak kullanılan bir ilaçtır. El ile doldurulmuş sert jelatin kapsüllerden ilacın dissoiüsyon hızı üzerine kapsül boyunun, Metosel türünün ve ilaç:Metosel oranının etkileri araştırılmış, sert jelatin kapsüllerin hazırlanmasında 1, 2, 3 numaralı sert jelatin kapsüller kullanılmıştır. Etken madde miktarı sabit tutularak, Metosel A4M, E4M, F4M ve K4M 5 farklı ilaç:polimer oranında propranolol hidroklorür ile karıştırıldıktan sonra el ile sert jelatin kapsüllere doldurularak matriks kapsüller hazırlanmış, hazırlanan matriks kapsüllerin dissoiüsyon çalışmaları İngiliz Farmakopesinde kayıtlı palet metoduna uygun olarak distile suda yapılmıştır. Selüloz eterleri, hidroksipropilmetilselüloz E4M, F4M, K4M ve metil selüloz A4M propranolol hidroklorür matriks tabletlerinin hazırlanmasında kullanılmıştır. Bu amaçla 150 mg Metosel ve 20, 40, 80, 160 mg propranolol hidroklorür ve % 0.75 magnezyum stearat ihtiva eden tablet formülasyonları eksantrik tablet makinasında direkt basım yöntemi ile basılmış ve bu tabletlerin dissoiüsyon çalışmaları İngiliz Farmakopesinde kayıtlı palet metoduna uygun olarak distile suda yapılmıştır.107 M Dissolüsyon çalışmalarından elde edilen sonuçlar - - = k.t" eşitiği kullanılarak kinetik açıdan incelenmiştir ve serbestleşme mekanizmaları saptanmıştır. Selüloz eterlerinin camsı geçiş sıcaklıklarının araştırılması için yapılan çalışmalarda Metosel A4M, E4M, F4M ve K4M 6 farklı ilaç:polimer oranında propranolol hidroklorür ile karıştırılarak hazırlanan jellerde ölçümler spektrofotometrik olarak gerçekleştirilmiştir. Selüloz eterlerin yapısındaki bağlı suyun tayin edilmesi amacıyla termal analizler yapılmıştır. Bu amaçla propranolol hidroklorür iki farklı konsantrasyonda (25-1 50mg) Metosel A4M ve K4M ile karıştırılarak hazırlanan diskler diferansiyel tarama kalorimetresinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cellulose ethers, methylcellulose and hydroxypropylmethylcellulose are produced under a brand name of Methocel. Methocel products are preferred in oral controlled release drug delivery systems for many years because of many good reasons. The wide spread use of Methocel as a sustained release agent in the preparation of hydrophilic matrix systems is greatly preferred. Methocel posseses the advantages of being cheap, inert and acceptable by the regulatory authorities. Propranolol hydrochloride which was selected as model drug is a non selective p -blocker agent and is soluble in water. Nowadays it is widely used as antihypertensive, antianginal and antiarrhytmic drug. The effects of capsule size, substitution type of cellulose ether and drug:Methocel ratios on the dissolution rates were determined by using hand filled hard shell gelatin capsules. 1, 2, 3 numbered hard-shell gelatin capsules were used in the preparation of matrix capsules. Methocel A4M, E4M, F4M and K4M were used at five drug:polimer ratios and weighed polymers were mixed with propranolol hydrochloride and filled in hard-shell gelatin capsules manually. Dissolution studies of the matrix capsules were performed in distilled water by using the B.P. paddle method. Cellulose ethers, hydroxypropylmethylcellulose grades E4M, F4M, K4M and methylcellulose A4M were used to produce the propranolol hydrochloride matrix tablets. Tablets containing 150 mg of Methocel, 20, 40, 80, 160 mg propranolol hydrochloride and 0.75% magnesium stearate and were prepared by direct compression of the powder blends using exentric tablet machine. Dissolution studies of the tablets were performed in distilled water by using B.P. basket method.109 All the results obtained from dissolution studies were evaluated kinetically by M using - - = k.t" equation to determine the drug release mechanisms from matrices. Studies on the investigation of cloud points of cellulose ethers were performed by using Methocel A4M, E4M, F4M and K4M at six drug:polymer ratios. Methocel gels containing propranolol hydrochloride were prepared and cloud points were determined spectrophotomethcally. Thermal studies were performed to determine the quantity of bound water in cellulose ether gels. Propranolol hydrochloride were weighed at the same amounts and the powders were mixed by Methocel A4M and K4M at two drug:polymer ratio and were compressed into wafers. For testing the wafers Differantial Scanning Calorimeter was used.