Streptozotosin-diyabetik sıçanlarda aminoguanidin, enalapril, asetilsalisilik asit ve doğal antioksidanların nöropati ve nefropati tedavisindeki yeri
  1. Tez No: 49810
  2. Yazar: SEMİH ŞENÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
VI.ÖZET Diyabetin kronik komplikasyonlarının fizyopatolojisi henüz anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, diyabetik nefropatinin ve nöropatinin meydana geliş mekanizmaları konusundaki hipotezlerden yola çıkarak enalapril, aminoguanidin, asetil şahsilik asid, E ve C vitaminlerinin, streptozotocin-diyabetik ratlardaki kronik komplikasyonlar üzerine etkilerini araştırdık. Bütün hayvanlar 4 ay boyunca takip edildi. Nöropati değerlendirilmesinde hayvanların aylık SİH ve SEP hızı değerleri ve çalışmanın sonunda sinir dokusunda TBARS değerleri alındı. Nefropati değerlendirilmesinde ise hayvanların idrar volümleri, proteinüri ve FBA değerleri ölçüldü. VİT C ve VİT C+E tedavileri birinci aydan ve ASA tedavisi üçüncü aydan itibaren başlayarak bütün tedaviler SEP hızını çalışmanın sonunda düzelttiler. SİH değerleri ise VİT C ve VİT C+E tedavileri ile birinci aydan itibaren anlamlı şekilde düzelmiştir. AG, ENA ve ASA tedavilerinin ise SİH üzerine bir etkisi saptanamamıştır. ENA hariç olmak üzere diğer tedaviler sinir dokusunda TBARS değerlerini anlamlı olmasada azalttılar. VİT C ve VİT C+E tedavileri dışındaki diğer tedaviler, idrar volümü ve FBA değerlerini anlamlı şekilde azalttılar. Proteinüri miktarlarını da azalttılar, ancak bu istatiksel olarak anlamlı seviyede değildi. Sonuç olarak, bu araştırmanın bulgularına göre AG, ENA, ASA, VİT C ve VİT C+E tedavileri STZ-diyabetik sıçanların sinir fonksiyon parametrelerinde belirgin düzelme oluşturabilmektedirler. Nefropati açısından ise, AG, ENA ve ASA diyabetik hayvanlarda oluşan FBA ve idrar volümü artışını azaltmakta ve proteinüride kısmi azalma oluşturmaktadırlar. 42
Özet (Çeviri)
VRSUMMARY The pathogenesis of long term complications of diabetes mellitus has not been understood yet. In our study, we investigated the effects of enalapril (ENA), aminoguanidine (AG), aspirin (ASA), vitamin C (VİT C) and vitamin C-E combination (VİT C+E) on diabetic nephropathy and neuropathy in streptozotocin-diabetic rats for 4 months. For the investigation of diabetic neuropathy, we have taken“nerve conduction velocity”(NCV) and“somatosensorial evoked potential”(SEP) latencies, electrophysiologic markers of neurological impairment monthly and the thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), as MDA, values of nerve tissues at the end of study. For investigation of diabetic nephropathy, volume of urine, proteinuria value and fractional kidney weight (FKW) were established. All treatments, from the first month on VİT C and VİT C+E and from the third month on the ASA, restored markedly SEP latencies at the end of our study. Our results show that VİT C and VİT C+E have beneficial effects on peripheral NCV markedly. AG, ENA and ASA have no effect on NCV. All treatments, outside ENA, decreased slightly the TBARS values in nerve tissues of STZ-diabetic rats. AG, ENA and ASA decreased markedly metabolic markers of nephrological impairment. Proteinuria values were decreased slightly by all treatments. In conclusion, our study suggest that all treatments produced a marked improvement of the parameters of nerve function in STZ-diabetic rats. AG, ASA and ENA have beneficial effect on diabetical nephropathy. 43