Scutelleria tomentosa Bertul üzerinde farmakognozik çalışmalar
The Pharmacognosy studies on Scuteller tomentosa Bertul
- Tez No: 49811
- Danışmanlar: PROF.DR. AŞKIN IŞIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
VI-OZET Bu çalışmada Gaziantep ili, Dülük Baba tepesi mevkiinde yetişmekte olan Scutellaria tomentosa Bertol. bitkisinin toprak üstü kısımları, taşıdıkları bileşikler yönünden incelenmiştir. Çalışmamız bitkinin toprak üstü kısımlarının metanolik ekstarktından kazanılan sulu faz üzerinde sürdürülmüştür. Sulu fazın önce petrol eteri, daha sonra da n-butanol ile ekstre edilmesi ile hazırlanan n-butanol ekstraktı vakumlu sıvı kromatografisine (VSK-1) uygulanmış ve beş ana fraksiyon (A-E) elde edilmiştir. Ana fraksiyonlardan B (% 25 MeOH), C (% 50 MeOH) ve D (% 75 MeOH) daha sonra silika jel kolon kromatografisi (SK), orta basınçlı sıvı kromatografisi (OBSK) gibi bir seri kromatografik ayırım işlemine uygulanarak ST-1, ST-2 ve ST-3 olarak kodlanan bileşikler elde edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapı tayinleri spektral yöntemler (UV, İR, 1H ve 13C NMR sp.) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Buna göre ST-1 bileşiğinin syringin adlı fenilpropanoit bileşiği olduğu; ST-2 bileşiğinin ise ST-2A ve ST- 2B bileşiklerinin bir karışımı olduğu anlaşılmıştır. ST-2A bileşiğinin yapısı 5,7,2'-trihidroksiflavon-7-0-glukuronit; ST-2B bileşiğinin yapısı ise 5,7,2'- trihidroksiflavon-2'-0-glukuronit olarak aydınlatılmıştır. ST-3 bileşiğinin de bir karışım olduğu anlaşılmış ancak karışımı oluşturan bileşiklerin yapıları tam olarak aydınlatılamamıştır. 81
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY In this study, the overground parts of Scutellaria tomentosa Bertol. growing in Gaziantep province, in the vicinities of Dülük Baba hill, were studied for their compounds. Our study was performed on the water phase of the methanolic extract of the overground parts of the title plant. The n-butanolic extract, prepared by the extraction of the water phase by petroleum ether and n-butanol, respectively, was subjected to vacuum liquid chromatography (VLC-1) and five main fractions (A-E) were collected. Among the main fractions, frs. B(25% MeOH), C (50% MeOH) and D (75% MeOH) were then subjected to a serial chromatographic systems such as silica gel (SC), middle pressure chromatography (MPLC) and compounds, coded as ST-1, ST-2 and ST-3 were obtained. The structure elucidations of the obtained compounds were performed by spectral (UV, IR, 1H and 13C NMR Sp.) evidence. According to the results, ST-1 was identified as a phenylpropanoid compound, named syringin, and ST-2 was identified as a mixture of ST-2A and ST-2B. The structures of ST-2A and ST-2B were identified as 5,7,2'-trihydroxyflavone-7-0-glucuronide and SJ^'-trihydroxyflavone^'-O-glucuronide, respectively. ST-3 was also found to be a mixture, but the structure elucidation of the compounds could not be realized. 82