Kurumsal mekanda görsel okunaklılık
Corporate venue visual readability
- Tez No: 498106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜLKÜ GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sanayi devrimiyle başlayan köylerden kentlere göçle birlikte kentler hızla değişip büyümeye başlamıştır. Bu hızlı değişimle mekanların ihtiyaçları artmış; bu ihtiyaçları karşılamak için de; mekan ve zaman hissini güçlendirmek, ilişkileri iyileştirmek ve hayatı basitleştirmek gereksinimi doğmuş, bunun için de mekan grafiklerinden yardım alınması zorunlu hale gelmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde geçmişten günümüze kurumsal mekanların gelişimi ve kurumsal mekanın oluşturulmasında dikkat edilmesi gereken hususlar ele alınırken; ikinci bölümde görsel okunaklılığın gerekliliği ve çevre işaretlerinin önemine vurgu yapılmıştır. Ayrıca son yıllarda önemi git gide artan yaşlılar ve fiziksel engelliler için işaret sistemlerinden bahsedilmiştir. Son bölümde, tez çalışmasındaki bilgiler ışığında oluşturulmuş 5 mekanın incelemesi bulunmaktadır. Randall Çocuk Hastanesi, Boston Çocuk Hastanesi, Osmanlı Bankası Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Dubai Uluslararası Havalimanı'nda yapılmış mekan grafikleri, yönlendirme, bilgilendirme ve sergileme tasarımları da sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The cities rapidly changed and started to grow due to migration from the villages to the cities with the industrial revolution. With this rapid change, the needs of the spaces have increased; assistance fron location graphics have been seeked to enhance the sense of space and time, improve relationships and simplify life in order to meet these needs. In the first part of the study, the issues to be considered in the development of corporate spaces and formation of corporate spaces from past to present, while in the second part, emphasis was placed on the necessity of visual legiblity and importance of environmental signs. In addition, in recent years, the mentoring systems for the elderly and physical handicaps have been discussed due to its progressive importance. In the last part, there is a review of five spaces created in the light of the thesis study. Randall Children's Hospital, Boston Children's Hospital, Ottoman Bank Museum, Sakıp Sabancı Museum, Dubai International Airport space graphics, orientation, information and exhibition designs were presented.