İnsan kaynakları uzmanlarının işe alım sürecinde sosyal medya kullanım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of social media usage properties of human resources specialists during the recruitment process
  1. Tez No: 498107
  2. Yazar: SENEM YİĞİT ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gelişen web teknolojileri, Y kuşağının iş hayatına girmesiyle birlikte işletme süreçlerinde aktif olarak yer almaya başlamıştır. Web 2.0 teknolojisi ile insan kaynakları sürecinde yetenekli adaylara ulaşmak, işveren markasını kitlelere duyurmak, seçme ve yerleştirme sürecinde daha geniş kitlelere ulaşmak erişim, hız ve maliyet faydası ve rekabet avantajı sağlaması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı işe alım uzmanlarının seçme ve yerleştirme sürecinde sosyal medya kullanım özellikleri, sıklıkları, demografik özelliklere ve kuşaklara göre farklılıklarının ortaya konması ve adayların paylaşımlarına verdikleri tepkilerin tespit edilmesidir. Araştırmamız hazır giyim ve tekstil, elektronik, aday seçme ve yerleştirme alanında hizmet veren sektörün önde gelen firmalarında çalışmakta olan 100 işe alım uzmanına uygulanmıştır. Anket sonuçları araştırmanın amacına uygun olarak yüzde, frekans, Anova ve t testleri kullanılarak analiz edilmiş olup güvenilirlik p%95 alınmıştır. Ulaşılan bulgulara göre işe alım uzmanlarının, adayların sosyal medya paylaşımlarına verdikleri tepkilerin kuşaklara, cinsiyete, öğrenim durumuna ve iş değiştirme yılına göre farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Bu çalışma keşifsel bir çalışma olarak işe alım uzmanlarının sosyal medya kullanım özelliklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca adayların sosyal medya paylaşımlarının işe alım uzmanları tarafından ne şekilde değerlendirildiğini göstererek adayların kariyerlerini ne ölçüde etkileyeceğine dair ışık tutacak bir çalışma olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma genelleme sorunu içermektedir. Daha geniş kitlelere uygulandığı takdirde genellenebilir sonuçlar vereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Developing web technologies has been actively involved in management processes with the introduction of Y generation into business life. With web 2.0 technology, it is important -in terms of speed, cost-benefit and competitive advantage- to reach talented candidates in the process of human resources, to announce the employer brand to the masses, to reach wide masses in the process of selection and placement. The aim of this study is to determine the usage characteristics and frequency of recruitment specialists, to reveal the differences arisen from demographic properties and generations, and to determine their reactions over the sharing of the candidates during the selection and placement process. Our research has been applied to 100 recruitment specialists working in the leading companies in the sectors including ready-to-wear and textile, electronics, recruitment and placement services. The result of the questionnaire was analysed using percentage, frequency, Anova and t- tests in line with the purpose of the research and the reliability was taken as p% 95. It is observed that the reactions given by the recruitment specialists to the social media sharing of the candidates differed according to their generation, sex, education level and the year of job change. This study provides an exploratory study of social media usage characteristics of recruitment specialists. It is also thought that this study will shedlight on the extent to which the candidates will affect their careers by showing how much social media sharing is being evaluated by recruitment specialists. This study contains generalization problem. It is thought that if applied to wider masses, it will give more generalizable results.