Dekstropoksifen Hidroklorür'ün uzayan etki gösteren tablet formülasyonu üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 49813
  2. Yazar: TÜLİN OK ÖZDİLEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. S. ZEKİ USKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dekstropropoksifen HC1 analjezik bir ilaçtır. Ağızdan 65 mg'lık dozlarda günde 3-4 defa alınır. Absorpsiyon yan ömrü 3.5 saattir. Bu çalışmada, direkt basım ve yaş granülasyon tekniği ile Dekstropropoksifen HCl'in matriks tabletleri hazırlandı. Bu amaçla polimer olarak CMC, HEC, Eudragit NE 30 D ve Carbopol 940 değişik konsantrasyonlarda kullanıldı. Hazırlanan 13 formülasyonda ağırlık sapması, sertlik, kınlabilirlik, çap- yükseklik kontrolleri, etken madde miktar tayini ve in vitro çözünme hızı tayini yapılmıştır. Miktar tayininde spektrofotometrik yöntem uygulanmıştır. Her tabletin dissolüsyon profili çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dextropropoxyphene Hydrochloride is an analgesic drug. It is administered by mounth. The usual dose is 65 mg of dextropropoxyphene hydrochloride three or four times daily. The absorption half life of dextropropoxyphene hydrochloride is 3.5 hour. In this study, dextropropoxyphene hydrochloride matrix tablets were prepared by direct compression and wet granulation techniques. To active this, CMC, HEC, Eudra- git NE 30 D and Carbopol 940 have been used to be polymers in different concentrati ons. For the quality control of tablets prepared according to 13 formulations, weigh dev- riation, hardness, friability, diameter-hight ratio, content uniformity of the active substance and in vitro dissolution techniques were performed. Spectrophotometric metho was used for dextropropoxyphene hydrochloride assay. Dissolution profile of each tablet was plotted.