Ketorolok trometaminin değişik farmasötik dozaj şekilleri üzerine çalışmalar
- Tez No: 49812
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ketorolak Trometamin (KT) analjezik-antiinflamatuvar aktiviteli, oral ve intravenöz uygulamadan sonra hızla absorplanan nonsteroidal bir ilaçtır. Plazma yarı ömrü 1.1-6.0 saattir. Çalışmanın ana amacı, KT'nin değişik farmasötik dozaj şekillerini ( matrix tablet, mikrokapsül ve enterik kaplı film tablet) hazırlamaktır. KT'nin matriks tabletleri direk kompresyon tekniği ile hazırlandı. Bu amaçla polimer olarak karbopol 834, 934, 940 ve 1342 değişik konsantrasyonlarda kullanıldı. Hazırlanan onüç formülasyonda ağırlık sapması, sertlik, kırılabilirlik, çap-yükseklik kontrolleri, etken madde miktar tayini ve in vitro çözünme hızı tayini yapılmıştır. Etken madde miktar tayininde spektrofotometrik yöntem, in vitro çözünme hızı testlerinde ise döner sepet yöntemi uygulanmıştır. Her tabletin salım profili çizilerek, çözünme kinetiği incelenmiştir. Non-solvent ilavesiyle koaservasyon-faz ayrışması tekniğinden yararlanılarak KT mikrokapsüller hazırlandı ve bu mikrokapsüllerden dissolüsyon incelendi. Kaplama materyali olarak Eudragit S 100 kullanıldı. Mikrokapsüller 1:1 ve 1:2 çekirdek-çeper oranına göre hazırlandı. USP XXII palet metodu ve UV-spektrofotometrik metod kullanılarak salım özellikleri incelendi ve kinetiksel olarak değerlendirildi. Püskürtme tekniği kullanılarak KT'nin enterik kaplı film tabletleri hazırlandı. Eudragit L 100 ve S 100 kaplama materyali olarak seçildi. PEG 4000 plastifiyan ajan olarak kullanıldı. Çekirdek tabletler direk kompresyon tekniği ile hazırlandı. Tablet özellikleri incelendi ve istatistiksel olarak değerlendirildi. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ketorolac tromethamine ( KT ) is a nonsteroidal drug with potent analgesic and anti - inflammatory activity and is absorbed rapidly (T max 87% following oral and intramuscular administration. The plasma half life of ketorolac ranges from 1.1 hr to 6.0 hr. The purpose of this study is to prepare different pharmaceutical dosage forms (matrix tablet, microcapsule and enteric coated film tablet). Matrix tablets of KT were prepared by direct compression technique. To achieve this, carbopol 834, 934, 940 and 1342 have been used to be polymers in different concentrations. For the quality control of tablets prepared according to thirteen formulations, weight deviation, hardness, friability, diameter-hight ratio, content uniformity of the active substance and in vitro dissolution techniques were performed. Spectrophotometric method was used for KT assay and basket method was prefered for the in vitro dissolution rate studies. Dissolution profile of each tablet was plotted and evaluated kinetically. Microcapsules of KT were prepared by means of coacervation - phase separation technique induced by the addition of non solvent and dissolution from microcapsules were studied. Eudragit S 100 was used as the coating material. Microcapsules with core : wall ratio of 1 : 1 and 1:2 were prepared. The release properties of KT were investigated by USP XXII paddle method and using UV spectrophotometer and evaluated kinetically. Enteric coated film tablets of KT were prepared in this study by spray technique. Eudragit S - 100 and L- 100 were selected as coating materials. PEG 4000 was used as plastifying agent. Core tablets of KT were prepared by direct compression technique. Tablet specifications were determined and evaluated statistically. IV