A research on the development of international and domestic banks in Afghanistan and their role in Afghanistan economy
Afganistan'daki uluslararası ve yerel bankaların gelişimi ve Afganistan ekonomisindeki rolleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 498130
  2. Yazar: MASOOD AYAMI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGÜLEN KAYAHAN KARAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde Afganistan Bankacılık siteminin gelişimi, uluslararası ve yerel bankaların Afganistan ekonomisi üzerindeki rolü incelenmiştir. Ayrıca bankaların ve bankacılık sisteminin iş dünyasına, finansal sektöre ve özel sektöre etkisi ele alınmıştır. Bankacılık sisteminin büyük çoğunluğu 25 yıl süren savaş zamanındaki anormal koşullara bağlı olarak çökmüştü. Yeni rejimin kurulmasından sonra bankacılık sistemi son 10 yılda küresel dünyaya yeniden adapte olmaya başladı. Böylece bu yıllarda olumlu dönütler sağlandı. Bu değişim aynı zamanda Afganistan ekonomisindeki gelişmede büyük rol oynadı. Bugünün dünyasında yeni bankacılık sistemi e- bankacılık, mobil bankacılık ve paraların hızlı ve güvenilir yoldan transfer edildiği diğer bankacılık etkinlikleri düzeyine gelmiştir. Bankacılık sistemindeki gelişmiş teknolojilerin kullanılması finansal piyasaları olumlu etkilemiştir. Bu araştırmada bankacılık sisteminin Afganistan'ın kalkınması üzerindeki etkisini belirleyebilmek amacıyla nicel ve nitel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Nicel yöntem araçları olarak korelasyon ve regresyon analizi kullanılmış, nitel yöntem aracı olarak da Afganistan'daki 6 bankada yönetici pozisyonunda çalışan kişilerle yapılmış olan görüşmelerin içerik analizi yapılmıştır. Sonuçlara göre Afganistan bankacılık sistemi günden günde gelişmekte ve bu değişimin Afganistan'ın kalkınmasına milli gelirin artışı bağlamında olumlu etkisi olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the development of Afghanistan's banking system and the role of domestic banks in the economy of Afghanistan has been researched. Moreover, the effects of banks and the banking system to business sector, financial sector and to private sector in the country have been handled. Most of banking system was dead over 25 years of war due to abnormal condition in the country. After the new regime, the development of banking systems takes a new look in 10 years across the global transaction. Thus, get the positive feedback in these years. This change also played a big role in Afghanistan economics. Today world's new banking system arrived like e-Banking, mobile Banking and other banking activities are taken place fast and reliable transferring money opening accounts etc. The developed technologies in banking system make a positive effect to financial sectors. In this thesis it is used a quantitative and qualitative methods to reveal the effect of Banking systems to development of Afghanistan. Correlation and regression analysis has been done as quantitative tools and a content analysis has been done on the interviews of the managers of six Banks in Afghanistan as qualitative tools. According to the results the Banking system has been developing in Afghanistan day by day and it has a positive effect on the development of Afghanistan as the meaning of the increase in Gross Domestic Product.