Girişimcilerin bilgi teknolojilerini kullanma nedenlerinin teknoloji kabul modeli kapsamında analizi: Manisa ili örneği
Reasons for using information technologies by entrepreneurs, analysis technology acceptance model form: Manisa city examplary
  1. Tez No: 498210
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA NURAY NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bilgi teknolojileri, her alanda olduğu gibi, günümüz girişim ve girişimcileri için de vazgeçilmezdir. Bilgi teknolojilerinin işletmelere rekabet gücü kazandırmada ve sürdürülebilirliği kolaylaştırmada sağladığı faydalar kritik ve stratejik konumdadır. Teknolojinin faydalarına ulaşabilmenin, öncelikle teknoloji kullanıcılarının teknolojiyi kabul düzeyi ile yakından ilişkili olduğu söylenebilir. Buradan hareketle bu araştırmanın amacı, Bu araştırmanın amacı, dünyada yeni sektör ve pazarların öncüsü olan girişimcilerin, bilgi teknolojilerini kullanmaya yönelik davranışlarının nedenlerini, Teknoloji Kabul Modeli ve Planlı Davranış Teorisi kapsamında incelemek ve girişimcilerin teknoloji kabul nedenlerini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında Teknoloji Kabul Modeli'nin unsurları yanında, PDK'nın sübjektif normları/toplumsal etkiler ile girişimcilik algıları da araştırma modeline dahil edilerek teknoloji kullanımına yönelik gerçekleşen davranış birçok faktörle birlikte ele alınmaktadır. Ayrıca araştırmada girişimcilerin işletme kurma nedenleri ve girişimciliğe ilişkin algıları da belirlenmeye çalışılmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Manisa'da faaliyet gösteren 188 girişimci oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, girişimcilerin bilgi teknolojilerini kullanmaya yönelik davranışlarını açıklamada algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan faydanın tutumlar üzerinde etkili olmadığı; algılanan fayda ve tutumunun, niyet üzerinde önemli etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca girişimcilerin bilgi teknolojilerini kullanmaya yönelik niyetlerinin, gerçekleşen davranışlar üzerinde belirleyici olduğu; sübjektif normların, girişimcilerin bilgi teknolojilerine yönelik tutumlarını etkilemediği görülmüştür. Ayrıca, girişimcilerin işletmelerini kurmalarındaki temel nedenin, ekonomik fayda ve yüksek kazanç elde etmek olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information technologies are indispensable for today's enterprises and entrepreneurs, just like every other field. The benefits that information technology provides to businesses in enhancing competitiveness and facilitating sustainability are critical and strategic. It can be said that the benefits of technology are closely related to the level of technology acceptance of technology users. The aim of this research is to investigate the causes of behaviors of entrepreneurs who are the pioneers of new sectors and markets in the world within the framework of Technology Acceptance Model and Planned Behavior Theory and to explain the reasons why entrepreneurs adopt technology. In addition to the elements of the Technology Acceptance Model, the behavior of the technology using the PBT's subjective norms / social influences and entrepreneurship perceptions are also included in the research model. In addition, the researchers are trying not to determine the reasons why entrepreneurs found business and perceptions about entrepreneurship. Survey technique was used as data collection tool in the research. The sample of the study is composed of 188 entrepreneurs operating in Manisa. According to the results of the research, it was found that the perceived ease of use and perceived utility did not affect the attitudes of the entrepreneurs in explaining their behaviors towards using information technologies; it is understood that the perceived benefit and attitude is a significant influence on intention. It is also important to note that the intentions of entrepreneurs to use information technologies are decisive on actual behavior; subjective norms, entrepreneurs' attitudes towards information technology. It is also understood that the main reason for entrepreneurs to establish businesses is to obtain economic benefit and high profits.