Trakya bölgesinde bazı kışlık tek yıllık tarla bitkilerinin silaj üretiminde kullanılma imkanlarının araştırılması
Investigation of the possibilities of using some winter annual field crops in silage production in Trakya region
- Tez No: 498244
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma, hayvansal üretimin yoğun olarak yapıldığı Trakya Bölgesi'nde, sulanamayan kıraç arazilerde silaj üretimi için, buğday, arpa, tritikale, yulaf ve kanola gibi bazı kışlık tarla bitkilerinin silaj üretim potansiyellerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada Tekirdağ ilinin Kayı köyünde üretici arazilerinde hasat edilen buğday, arpa, yulaf, tritikale ve kanola hasıllarına farklı miktar ve dozlarda arpa kırması ve inokulant eklenmiş ve bitki türlerinin silaj özellikleri gözlenmiştir. Araştırmanın neticesinde kanola ve buğdaydan daha yüksek yeşil ve kuru madde verimleri elde edilmiştir. Silaj yapımında kullanılan arpa kırması ve inokulant düzeyi arttıkça silaj özelliklerinde olumlu gelişmeler kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in order to determine silage production potentials of some winter annual field crops, such as wheat, barley, triticale, oat and canola, for silage production in unirrigated zone of Trakya Region where animal production is intensively carried out. Barley cracks and inoculants were added to the yields of wheat, barley, oats, triticale and canola harvested in the land of producer in Kayı village of Tekirdağ province, and silage characteristics of plant species were also observed during the study. According to the result of this study, the highest yields of fresh hay and dry matter have been obtained from canola and wheat. On the other hand, as barley cracks and inoculant level used during silage preparation increased then the positive developments in silage characteristics were recorded.