Ağız solunumunun farinks büyüklüğü ve kraniyofasiyal morfoloji üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 49834
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSAMETTİN OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
II ÖZET Bu çalışmanın materyalini 7-9 yaşlar arasındaki 50 kız, 50 erkek toplam 100 bireyden doğal baş konumunda alman sefalometrik filmler oluşturmaktadır. Herbir cinsiyet, kontrol ve çalışma grubu olarak iki alt gruba ayrıldı. Filmlerin çekiminde doğal baş konumunu belirlemek için ayna yöntemi kullanılmıştır. Anamnez ve klinik muayene sonucu sürekli ağız solunumu yaptığı belirlenen bireyler araştırma grubuna, rahat burun solunumu yapabilen bireyler ise kontrol grubuna dahil edildi. Bireylerin seçiminde şu kriterler esas alınmıştın 1. Önceden herhangi bir ortodontik tedavi görmemiş olması, 2. Baş ile boyun bölgesinde yara, yanık ve sikatris dokusu bulunmaması, 3. Görme ve işitme kaybının olmaması. Yapılan metod hatası kontrolleri sonucunda, sefalometrik çizim ve ölçümlerin istatistiksel olarak önemli olmayacak şekilde tekrarlanabildiği saptanmıştır. Solunum şeklinin ve cinsiyetin farinks büyüklüğü ve kraniofasiyal morfoloji üzerindeki etkileri varyans analizi ile incelendi. Bu analiz sonucunda farinks büyüklüğü ile ilgili ölçümlerden Ba-PNS ve hy-apw2 ölçümlerinin, kraniofasiyal morfoloji ile ilgili ölçümlerden ise N-ANS, S-Go ve Go-Gn ölçümlerinin cinsiyet farklılığından etkilendiği gözlenmiştir. Solunum şeklinden etkilenen tüm ölçümler Tl ve T2 ölçümleri hariç ağız solunumu yapın grupta daha küçüktü. Kraniofasiyal morfolojiyi belirleyen ölçümlerde ise ANS-Me ve GoGn/SN ölçümlerinin solunum şeklinden etkilendiği ve her iki ölçümün ağız solunumu yapan grupta daha büyük olduğu bulunmuştur. Farinks büyüklüğünü belirleyen ölçümler ile kraniofasiyal morfolojiyi belirleyen ölçümler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla korelasyon analizi uygulanmıştır. Bu analiz sonucunda farinks büyüklüğü ve kraniofasiyal morfoloji arasındaki ilişkilerin araştırma grubunda kontrol grubundan daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The material of this study consists of 100 cephalometric head films of 50 males and 50 females taken at natural head position. Each sex group was equally divided into two subgroups as control and study groups. All subjects were aged 13 to 15 years. The subjects having nasal and mouth breathing, which was determined by anamnesis and clinical examination, were included in control and study groups, respectively. The subjects selected for this study were expected: 1. To have undergone no previous orthodontic treatment, 2. Not to have any wound, burn, or scar tissue in the head, face, and neck regions, 3. Not to have any visual or hearing disorder. The method errors associated with radiographic tracings and measurements were investigated and no error was found. The effects of breathing pattern and sex on pharyngeal size and craniofacial morphology were investigated by means of variance analysis. It has been observed that the two of the pharyngeal size measurements, Ba-PNS and hy-apw2, and the three measurements regarding the craniofacial morphology, N-ANS, S-Go, and Go-Gn, were affected by sex; and that half of the measurements used to assess the pharyngeal size have been affected by breathing pattern. It has been found that all measurements affected by breathing mode, except Tl and T2, were smaller in mouth breathers and that only two parameters of the craniofacial measurements, ANS-Me and GoGn/SN, were affected by breathing mode, and were larger in the study groups of both sexes. The correlation coefficients among the measurements of pharyngeal size and craniofacial morphology were computed. According to the correlation coefficients, it has been concluded that the relationships between the pharyngeal size and craniofacial morphology were more in study groups than in controls.