Biyofilm sistemine bağlı batık membran filtrasyonu ile evsel atıksuların arıtımı
Domestic wastewater treatment by submerged membrane filtration connected with biofilm system
- Tez No: 498359
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yapılan bu çalışmada, düşük şiddetli evsel atıksudan hızlı bir şekilde sulama suyu elde edilmesi için pilot ölçekli biyofilm destekli membran biyoreaktör kullanılmıştır. Çalışmada Atatürk Üniversitesi kampüsü kanalizasyon suyu kullanılmıştır. Sistemin optimum şartları belirlemek için 17,05-20,83-29,17-37,5-75 dakika hidrolik kalış süreleri, 4,83-9,65-12,41-17,38-21,24 kg KOİ/(m3*gün) hacimsel organik yüklemeler, 50-70-90 cm dolgu malzemesi yüksekliği ve 5-10-20-30-∞ gün çamur yaşı süreleri gibi parametrelerin etkisi denenmiştir. Etkisi incelenen parametre değerleri sistem çıkış suyu kalitesi üzerinde önemli bir değişiklik meydana getirmemiştir. Sistemde sulama suyu kriterlerini sağlayacak düzeyde karbonlu madde, NH4 ve TKN giderimi gerçekleşmiş olup, zirai gübre olarak kullanılabilecek yüksek nutrient konsantrasyonuna sahip çıkış suyu elde edilmiştir. Sistem çıkışı KOİ, TOK, NH4+, TKN, TN ve PO4-3 ortalama konsantrasyonu ve giderim verimi sırasıyla 12,76 mg/L, 4,56 mg/L, 1,70 mg/L, 1.28 mg/L, 21,01 mg/L, 6,52 mg/L ve %94,83, %78,43, %94,90, %95,84, %31,47, %-29,80 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, pilot scale biofilm membrane bioreactors were used to obtain irrigation water quickly from low-strength domestic wastewater. Ataturk University campus sewage water was used for the investigation. Hydraulic detention time of 75-37,5-29,17-20,83-17,05 min, volumetric organic loading of 4,83-9,65-12,41-17,38-21,24 kg COD/(m3*day), fixed bed height of 50-70-90 cm, sludge age of ∞-30-20-10-5 days, were studied as parameters. These changes did not lead to a change in the characterization of the system effluent. A good carbonaceous material removal, NH4+ removal and TKN removal have been achieved in the system and a high nutrient concentration of effluent water has been obtained which can be used as agricultural fertilizer. The average concentration and removal efficiency of COD, TOC, NH4+, TKN, TN and PO4-3 were 12.76 mg / L, 4.56 mg / L, 1.70 mg / L, 1.28 mg / L, 21.01 mg / L, 6,52 mg / L and 94,83%, 78,43%, 94,90%, 95,84%, 31,47%, -29,80% respectively.