Türkiye'deki güneş panellerinin optimum eğim açılarının analizi
Opti̇mum slope of solar panels in Turkey analysis of openings
  1. Tez No: 498370
  2. Yazar: GAMZE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tüm dünyada temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep giderek artmaktadır. Bunun nedenleri; fosil kökenli yakıtların sebep olduğu çevre kirliliği ve buna bağlı olarak küresel ısınmanın baş göstermesi, bu kaynakların sınırlı miktarlarda olması ve enerji fiyatlarının yükselmesi olarak gösterilebilir. Güneş enerjisi en temel yenilenebilir enerji kaynaklarından olup, ülkemizin bu enerji kaynağı bakımından önemli bir potansiyele sahip olduğu bilinmektedir. Dünyamıza gelen güneş ışınlarından maksimum oranda faydalanabilmek için, güneş panellerinin yatayla belirli bir eğim açısında olmaları gerekmektedir. Güneş panellerinin optimum eğim açısı, yılın günlerine ve ilgili bölgenin enlem açısına göre değişmektedir. Bu çalışmada, güneş enerjisinden maksimum oranda faydalanmak için Türkiye'deki tüm illerin optimum eğim açıları bir bilgisayar programı kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca, optimum eğim açıları için bazı parametrelere bağlı model eşitlikler geliştirilmiştir. Geliştirilen modellerin performansı, MBE, RMSE ve t-istatistik gibi bazı istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Demand for clean and renewable energy sources is increasing all over the world. The reason of this is the environmental pollution caused by fossil-based fuels and arising of global warming due to this, the limited amount of these resources and rising energy prices. Solar energy is one of the most basic renewable energy sources and it is known that our country has an important potential for this energy source. In order to provide maximum advantage from the solar radiation incoming our world, it is required that the solar panels are being in a certain angle with horizontal surface. The optimum tilt angle of the solar panels varies according to the days of the year and the latitude angle of the related region. In this study, to provide benefit in maximum amaount from the solar energy, the optimal tilt angles of all the provinces in Turkey are calculated using a computer program. In addition, the model equations due to some parameters for optimum tilt agles are developed. The performance of the developed models is determined using some statistical analysis methods such as MBE, RMSE and t-statistic.