Aras nehrinden (Erzurum) örneklenen tatlı su midyesinde (Unio crassus) deneysel ortamda kurşun II asetat birikim düzeyinin araştırılması
Lead II acetat residue level of freshwater mussle (Unio crassus) sampled from Aras river (Erzurum) by empirical model
- Tez No: 498398
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ATAMANALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma, Unio crassus'un deneysel ortamda kurşun II asetat birikim düzeyinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla Aras Nehri'nden örneklenen U.crassus türü midyeler 3 tanka her tanka 8 adet olacak şekilde stoklanmıştır. Aklimasyon süreci sonunda birinci tank kontrol grubu olup kimyasal uygulaması yapılmamıştır. İkinci tanka 0,05g/L kurşun II asetat ve üçüncü tanka 0,1 g/L kurşun II asetat 21 gün boyunca uygulanmıştır. Deneme sonunda U.crassus örneklerinin kurşun II asetat birikim miktarı ICP-MS cihazında ölçülmüştür. Kontrol grubu için en düşük ve en yüksek kurşun II asetat birikim değeri sırasıyla 0,013±0,00 mg/kg ve 0,119±0,01 mg/kg'dır. İkinci grupta, en düşük ve en yüksek kurşun II asetat birikim değeri 0,564±0,01mg/kg ve 1,811±0,01 mg/kg olarak tespit edilmiştir. Üçüncü grupta en düşük ve en yüksek kurşun II asetat birikim değeri 0,439±0,02 mg/kg ve 5,217±0,05 mg/kg olarak hesaplanmıştır. Deneme sonunda U.crassus örneklerinde ölüm gözlemlenmemiştir. U.crassus akarsularda yaşayan ve ağır metal birikimine karşı hassas olmasından dolayı tatlı sularda indikatör midye türü olarak kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investiage the level of lead accumulation lead II acetate on Unio crassus. For this purpose, U.crassus taken from Aras River are stocked in polyethylene 3 tanks containing 8 mussels in each tank. At the end of acclimation process, first tank used to be control group and not chemical application. Second tank 0.05 gL-1 of lead II acetate and third tank 0.1 gl-1 of lead II acetate are applied during 21 days. At the end of essay, the quantity of lead accumulation in each U. crassus is measured by ICP-MS. The lowest and highest lead II acetate accumulation level on samples are measured 0,013±0,00 mgkg-1 and 0,119±0,01 mgkg-1 in the control group. The lowest and highest lead II acetate accumulation level 0,564±0,01 mgkg-1 and 1,811±0,01 mgkg-1 in the second group. The lowest and highest lead II acetate accumulation level 0,439±0,02 mgkg-1 and 5,217±0,05 mgkg-1 in the third group. At the end of essay, U.crassus samples no death observed. It is appointed that U.crassus can be used as an indicator mussel in fresh water due to the fact that it is sensitive to heavy metal pollution and lives in the river.