Havacılık alanında kullanılan nanoyapı katkılı yapısal yapıştırıcıların mekanik özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of mechanical properties of nanostrcuture doped structural adhesives used in aviation field
- Tez No: 498397
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Nanobilim ve nanoteknolojide meydana gelen gelişmeler, hızlı bir şekilde günümüz bilim ve teknolojisini etkilediği gibi mühendislik ve mekanik bilimlerini de derinden etkilemiştir. Son yıllarda, karbon nanoyapıların polimerlerle etkileşiminden olumlu sonuçlar elde edildiği gözlemlenmiş ve yapıştırıcı içerisine nanopartikül ilavesiyle yapıştırma bağlantılarının tasarım ve analizine yeni bir boyut kazandırmıştır. Sunulan çalışmada, yapıştırıcıyla birleştirilmiş bağlantıların mekanik özelliklerini geliştirmek için farklı karakterdeki yapıştırıcılara yeni bir yöntem ile farklı karbon nanopartiküller ilave edilerek elde edilen nanokompozit yapıştırıcıların mekanik özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Ayrıca yapıştırıcı içerisine eklenen nanopartikülün türü ve katkı oranının etkisini incelemek için; üretilen nanokompozit yapıştırıcılar kullanılarak tek ve çift tesirli aluminyum ve kompozit bağlantı numuneleri üretilmiş, çekme ve eğme yükü altında mekanik özellikleri belirlenmiştir. Deneysel sonuçlar incelendiğinde, geliştirilen yeni karıştırma yönteminin bağlantının güvenilirliğini ve tekrarlanabilirliğini iyileştirerek standart sapmayı minimize ettiği görülmüştür. Ayrıca, yapıştırıcıya nanopartikül ilave edilerek elde edilen yapıştırıcıların bağlantı dayanımını artırdığı görülmüştür. Bununla birlikte bağlantı dayanımındaki artış oranı; yapıştırıcının yapısal özelliğine, nanopartikülün türüne ve oranına bağlı olarak değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in nanoscience and nanotechnology have rapidly influenced today's science and technology as well as engineering and mechanical sciences. In recent years, it has been observed that carbon nanostructures interact with polymers positively and have added a new dimension to the design and analysis of adhesively bonded joints by adding nanostructures into the adhesive. In the presented study, the mechanical properties of nanocomposite adhesives obtained by adding different carbon nanostructures to the adhesive of different character with a new method have been experimentally investigated in order to improve the mechanical properties of adhesive bonded joints. In addition, to investigate the effect of the nanoparticle addition ratio and nanoparticle type in the adhesive, nanocomposite adhesives were used to produce single and double lap aluminum and composite joint specimens and their mechanical properties under tensile and flexural loads were determined. When the experimental results were examined, it was seen that the developed new mixing method reduces the standard deviation by improving the reliability and reproducibility of the adhesively bonded joints. It has also been found that the adhesive obtained by adding nanostructure to the adhesive increases the strength of joint. In addition, it has been determined that the rate of increase in the strength of joint varies depending on the structural property of the adhesive, nanoparticle and nanoparticle addition ratio.