Beyaz Viyana tavşan (Oryctolagus cuniculus) kalbinin vaskülarizasyonunun corrosion cast tekniği ile incelenmesi ve kas köprüleri
- Tez No: 49842
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada; koroner arterleri incelemek için 30 evcil tavşan kalbi korozyon kast tekniği ile, kas köprülerini incelemek amacı ile 14 köpek kalbi makroskobik olarak çalışılmıştır. Elde edilen koroner arter kalıplarının seyri, uzunluğu ve çapı tesbit edildi. A. coronaria sinistra'nm dalı olan R. interventricularis septalis 16 olguda R. interventricularis paraconalis'ten, 13 olguda sol kütükten, 1 olguda Valvula semilunaris sinistra'dan direkt ana dal olarak ayrılmıştır. Ventriculus sinisterHn arka duvarının beslenmesinde 2 olguda Tip-1 sağ dominantîık, 27 olguda Tip-11 sol dominantkk, 1 olguda Tip-III dengeli dağılım saptanmıştır. İncelenen köpek kainlerinde toplam 28 kas köprüsü saptanmıştır. 17 kas köprüsünün Tip-I, 11 kas köprüsünün Tip-TV şeklinde olduğu ve kas köprülerinin tümünün sol koroner arterin dalları üzerinde bulunduğu, İ olguda A. interventricularis paraconalis üzerinde aralıklı olarak 4 köprü, aynı arterin 4. dalında bir köprü, 3 olguda ikili, 1 olguda üçlü köprünün bulunduğu ve kas köprülerinin kalbin distal bölümünde yoğunlaştığını saptaük. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, in order to investigate the coronary arteries by corosion cast tech 30 domestic rabbit hearts and to investigate the muscle overbridges macroscopycally 14 dog hearts were syudied. Patterns, bengths and diameters of the coronary artery forms were determined. R. interventricularis septalis which is the branch of A. coronaria sinistra, is branching as a main branch from R. interventricularis paraconalis in 16 cases, from left trunk in 13 cases, and from Valvula semilunaris sinistra in 1 case. For the naurishment of posterior wall of Ventriculus sinister, Type-I right dominance in 2 cases, Type-II left dominance in 27 cases, Type-Ill homogenous distrubution in 1 case were observed. In order to investigate muscle bridges, 28 bridges in 14 dog hearts were observed. While 17 of the bridges were Type-I, the order 11 were Type- IV and all of the bridges were on the branches of left coronaria artery. In one of fourth branch a sigle bridge, in 3 cases double, and in 1 case triple bridges were found. In addition we observed that the muscle bridges were mustly in the distal region. 33