Hava kaynaklı lazer tarama nokta bulutlarından üretilen dijital yüzey modellerinin 3B konum doğruluğu üzerinde yaygın enterpolasyon metodlarının etki analizi
The effect analysis of wide interpolation methods on digital surface models produced from air-laser scanning points on the accuracy of 3D position
- Tez No: 498449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÜNEŞ SEFERCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hava Kaynaklı Lazer Tarama (HKLT) günümüzün en etkin ve hızla kullanım sahası genişleyen uzaktan algılama teknolojilerinin başında gelmektedir. Yoğun nokta bulutu üretimi ile yüksek çözünürlüklü dijital yüzey modelleri (DYM) üretebilen bu teknik 90'ların başından bu yana çalışılmaktadır. Çeşitli meslek disiplinleri tarafından kullanılmasına karşın oldukça az sayıda kalite kontrolüne tabii tutulmuş olan HKLT DYM'leri, çoğunlukla nokta bazlı değerlendirilmişlerdir. Veri boşluklarının bütünlenebilmesi ve gerçeğe en yakın hali alabilmesi için güncel bir çok enterpolasyon metodu DYM üretiminde kullanılmaktadır. Bu çalışma topoğrafya modellenmesinde sıkça kullanılan yaygın enterpolasyon teknikleriyle üretilmiş 25 cm. grid aralığında DYM'lerin model bazlı kalite kontrolünü içermektedir. Değerlendirmeler iki şekilde gerçekleştirilmiştir. Bir çok disiplin tarafından kullanılan Kriging enterpolasyonu ile üretilmiş referans DYM ile diğeri herbir enterpolasyon metodunun kendi üretimi olan referans DYM karşılaştırılması yapılmıştır. Değerlendirme kriteri olarak standart sapma (SZ) ve normalize medyan mutlak sapma (NMAD) kullanılmıştır. Doğal komşuluk ve ters mesafe ağırlıklı enterpolasyon teknikleri her iki değerlendirme şeklinde de oldukça başarılı sonuçlar vermişlerdir. İki metodda 1-5 cm. aralığında doğruluk ve yüksek hızda veri işlemeleriyle öne çıkmışlardır.
Özet (Çeviri)
Airborne Laser Scanning (ALS) is one of the most effective and fastest deploying remote sensing technologies available today. This technique has been working since the early '90s to produce high resolution digital surface models (DSM) with dense point cloud production. Although used by various professional disciplines, the ALS DSM's, which have been subject to very few quality controls, have often been point-based. A number of recent interpolation methods are used in the production of DSM in order to integrate data gaps and get the closest match. This study was carried out using common interpolation techniques commonly used in topography modeling. grid-based quality control of DSM's. The assessments were carried out in two ways. The reference DSM generated by Kriging interpolation used by many disciplines and the reference DSM of each other interpolation method are compared. The standard deviation (SD) and the normalized median absolute deviation (NMAD) were used as the evaluation criterion. Natural neighborhood and inverse distance weighted interpolation techniques yielded quite successful results in both evaluations. In both methods 1-5 cm. accuracy and high speed data processing.